Zemanova lumpenkavárna? Snaží se poštvat venkov proti Praze, říká filozof Kroupa

14. listopad 2014

Prezident Miloš Zeman označil pražské intelektuály za lumpenkavárnu. Co tím měl na mysli? Je ostuda být dnes intelektuál?

„Nevím, jestli vůbec prezident tento výraz použil,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Strany práv občanů, bývalých Zemanovců, a senátor Jan Veleba.

Ten z prezidentova slovníku zná jen výraz pražská kavárna. „Ten jsem i osobně převzal. Pro mě je to určitý průřez pražských novinářů a pracovníků médií, kteří jsou dost odtržení od života, a na prezidenta vytrvale útočí už od jeho zvolení,“ vysvětlil senátor.

Jako klasický Zemanův bonmot hodnotí Veleba jiný výrok, v němž se Zeman označil za prezidenta dolních 10 milionů občanů. „Je naznačením toho, že má prezident blíže k těm normálním lidem, kteří nemají tolik majetku.“

Předseda SPO vzpomněl dílo zakladatele brněnské sociologické školy Inocence Arnošta Bláhy, který se celý život zabýval venkovem a sedlákem.


Veleba: „ Z Bláhova díla vyplývá, že na venkově jsou mravní kořeny národa a mravního zdraví, vzešlo z něj Obrození, kdežto ve městě je anonymita. Hodnoty, které dělají národ národem, mají kořeny na venkově a lidé, kteří se z toho rodí, samozřejmě končí v Praze. Je tam tedy nějaký základ, a prezident k němu má blíž.“

Filozof a bývalý politik Daniel Kroupa senátorovu představu o rozdílných hodnotách venkova a města nesdílí.


Kroupa: „Český venkov prošel velkým utrpením, především kolektivizací, která tradiční hodnoty vykořenila. V 50. letech lidé žili tradičně, a večer po práci se scházeli a debatovali. V 70. letech se každý vhrnul k televizi, a lidé už se nescházejí. Dnes už jsou hodnoty na venkově dosti srovnané s těmi městskými. Navíc si politici dobře uvědomili, že na venkově se volby nevyhrávají, a tak se soustředili na města.“

K termínu lumpenkavárna má filozof výhrady. „Nelíbí se mi, že se snaží tak trochu poštvat venkov proti hlavnímu městu. Na obhajobu hlavního města bych řekl, že už mu dávno vládnou Moraváci, jako třeba pan primátor Hudeček, i tady pan Veleba, stejně jako Topolánek nebo Sobotka.“

Kroupa si všímá odstupu, který noví obyvatelé hlavního města k němu často velmi brzy zaujmou.

„Jakmile někdo přijde do Prahy, tváří se, že s Prahou nemá nic společného. Ta je ale součástí republiky, a i na venkově jsou lidé, kteří smýšlí podobně jako kritikové Miloše Zemana. Už jenom proto, že Zeman nevyhrál prezidentské volby sto procenty, ale poměrně těsně s Karlem Schwarzenbergem,“ připomněl nedávnou historii Daniel Kroupa.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio