Zeman: V ČR „se potlouká“ člověk z Maghrebu důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi
EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR. Prezident Miloš Zeman poskytl Českému rozhlasu Plus čtyřicetiminutový rozhovor. Přečtěte si nejzajímavejší pasáže a poslechněte si plnou, nekrácenou, verzi pořadu Interview Plus. Otázky pokládal moderátor Michael Rozsypal.
„Podívejte se, já jsem zrovna teď přečetl čtyři šifry. Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Vy si opravdu myslíte, že tuhle informaci bude mít paní Romancovová? Samozřejmě, že ne,“ uvedl prezident Miloš Zeman v reakci na otázky týkající se fungování Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.
Michael Rozsypal: Je teď na místě takovouto informaci zveřejňovat ve vysílání Českého rozhlasu, nemůže to vyděsit veřejnost?
„Právě proto jsem neřekl jeho jméno. To už by bylo porušení a jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi, tak tato informace je natolik neurčitá, že nikoho, kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen.“
MR: Naznačujete určité riziko na území České republiky, jestli tato informace není nestrategická?
„Není to strategická informace, to samozřejmě, že ne … Ale dal jsem vám to jako konkrétní příklad, zdroje informací, dokonce jsem neuvedl ani, jaká tajná služba to je. My jich máme, jak jistě víte, víc, nedával jsem žádné konkrétní parametry včetně jména, ale na druhé straně jsem na to upozornil právě pro to, že mě tato informace za A znepokojila a za B, protože se domnívám, že tím odpovídám na vaši otázku, to jest, že paní Romancovová a její spolupracovníci, protože těžko mohou operovat se zprávami tajných služeb, tuto informaci mít nebudou. Čili jaké dezinformace bude odhalovat?“
Část rozhovoru se týká i odhalování dezinformací na internetu, jedné z činností Ministerstva vnitra.
MR: Pořád si myslíte, že jde o nástroj cenzury na internetu, i když toto úředníci ministerstva odmítají?
„Samozřejmě, že ano a já vám dám naprosto jeden konkrétní příklad. Česká spořitelna nedávno prohlásila, že proto, že nějaký server byl označen za dezinformační, no, tak v něm Česká spořitelna nebude inzerovat. Ale kdo má právo označovat nějaký server za dezinformační, a tedy nepřímo poškozovat odejmutím inzerce činnost tohoto serveru. Jak říkal velký Mao Ce-tung, pane redaktore: ‚Já jsem pro to, aby kvetlo 100 květů,' bohužel velký Mao potom dodal, že mezi květy nepatří jedovaté býlí, ale ta první myšlenka, ať kvete 100 květů, byla jistě sympatická, jak uznáte. Takže ať lidé, kteří nejsou idioti, s výjimkou některých novinářů a některých politiků, ať lidé si sami mezi těmito servery vyberou, vyslechnout jejich argumentaci a rozhodnou se, kdo z nich má pravděpodobně pravdu. To, co Milan Chovanec teď navrhuje, je představa, že 15 ministerských úředníků bude mít monopol na pravdu, a to často ve velmi komplikovaných věcech, ve kterých se nevyznají ani vlastní experti, a to tito úředníčci určitě nejsou.“
VIDEO: „Podívejte se, já jsem zrovna teď přečetl čtyři šifry. Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Magrebu…“ (CELÝ ROZHOVOR NA VIDEU NA KONCI ČLÁNKU)
MR: Tajné služby ve Spojených státech tvrdí, že hackerskými útoky Rusko ovlivnilo prezidentské volby ve Spojených státech. K tomu vy už jste se vyjádřil. Nicméně mě zajímá, jestli vidíte podobné riziko před volbami v České republice?
„Žádné, naprosto žádné, pane redaktore, tady musím konstatovat, že nějaká ruská uralská skupina tvrdila, že před čtyřmi lety, když tady byly minulé prezidentské volby, sem z Uralu poslala 90 ruských expertů. Dopustili se jedné trapné chyby, a sice, že tito hackeři, aby dosáhli mého vítězství v prezidentských volbách před 4 lety, narušili počítačový systém pro sčítání hlasů. Drobná chybička se vloudila, protože jak víte, u nás se hlasy sčítají ručně. A teď k vaší otázce. Podívejte se. Donald Trump naprosto přesně reaguje a říká: 'Co je to za zpravodajské služby, které před časem se stoprocentní jistotou sdělovaly, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení ', dokonce Colin Powell, tehdejší ministr, teď nevím, jestli zahraničí nebo obrany, to je jedno ...
MR: …zahraničí…
„ …tak na Radě bezpečnosti velmi přesvědčivě mluvil na toto téma a nakonec se ukázalo, že to byl žvást. Já bych dokonce, když jsem byl tím premiérem, tak na rozdíl od Helmuta Kohla, který byl pověstný tím, že zprávy Bundesnachrichtendienst házel nečtené do koše, tak já jsem zprávy našich zpravodajských služeb pečlivě přečetl a poté jsem je hodil, pane redaktore, do koše.“
MR: Vraťme se, prosím, tedy do České republiky. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu ...
„Ale jsme, jsme v České republice.“
MR: Dušan Navrátil, který by měl vést úřad pro kyberbezpečnost, řekl Hospodářským novinám, že rizika hackerských útoků v České republice jsou reálná, určitě více než válka, co si o tom myslíte?
„Každá liška svůj ocas chválí. Stanu-li se šéfem oddělení, které bude zabezpečovat kybernetická bezpečnost, pak samozřejmě hrozba kybernetické bezpečnosti vzroste do větších rozměrů, než když šéfem takového oddělení nejsem. To je ovšem u všech institucí, žádnou nevyjímaje.“
MR: Na druhou stranu Bezpečnostní informační služba ve svých výročních zprávách v té veřejné části několik let v řadě upozorňuje na riziko ruských dezinformačních informací a na ruský vliv v České republice, takže vy to riziko nevidíte?
„No, víte dezinformační informace je kontradikcí in adjecto, ale zanechme teď terminologických sporů a řekněte mi, jak jakékoli hackerské útoky, a teď nemluvím jenom o Rusku, ať už pocházejí z jakékoli strany, jakkoli poškodily Českou republiku? Jak třeba narušily energetickou síť nebo cokoli jiného? Jinými slovy, já o takových útocích nevím a přitom se o takovém nebezpečí mluví už řadu a řadu let.
MR: Takže když například výroční zpráva ...
„Vy jste mi neodpověděl na otázku, uveďte mi nějaký příklad úspěšného hackerského útoku v České republice.“
MR: Já se vás, pane prezidente, jenom ptám na to, o čem píše Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2015, kde například stojí, a teď cituji: 'V roce 2015 v České republice nejvýrazněji působily zpravodajské služby Čínské lidové republiky a Ruské federace. Ruskými prioritami pro rok 2015 byly operace vedené v rámci informační války v kontextu ukrajinské a syrské krize a dále politická, vědecko-technická a ekonomická rozvědka.'
„Dobře. Takže to, že ruská strana se pokoušela prostřednictvím svých serverů přesvědčit o svém pohledu na ukrajinskou krizi a nebo teď v poslední době na syrskou krizi, konkrétně podporu prezidenta Asada, je naprosto normální. Stejně tak se americká strana snažila přesvědčit o svém pohledu, který byl mimochodem velmi inkonzistentní, protože kolísal mezi podporou Asada a bombardováním Asada. No, ale vzpomeňte si na chemické zbraně v Sýrii, ale to bychom zabředli do příliš velkých podrobnosti. Čili tohle to, milý pane redaktore, dělají všechny, ani ne zahraniční zpravodajské služby, ale všechny mediální agentury na celém světě, včetně České republiky.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka