Zelenskyj za těch osm měsíců války vyrostl v nesporného lídra Ukrajiny, míní analytik Lebduška
Před osmi měsíci začala ruská invaze na Ukrajinu. V březnu předkládal ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj návrh dohody, ve kterém měla být jeho země neutrální. „Vždy záleží na konkrétní situaci na bojišti. Vidíme, jak se mění i ukrajinská pozice: na začátku byli ochotni vyjednávat, proběhlo i několik kol, ale když Rusové začali zcela evidentně ztrácet a prohrávat, Ukrajina ucítila příležitost,“ říká Michal Lebduška, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.
Prezident Zelenskyj teď ale tvrdí, že chce válku vyhrát. „Z jeho pohledu a oficiálního narativu ,vyhrát válku‘ znamená osvobodit celé území včetně Krymu. Respektive získat kontrolu nad celým územím tak, jak to bylo v roce 1991 a před rokem 2014,“ popisuje Lebduška, který se věnuje zejména moderním dějinám středovýchodní Evropy se zaměřením na Ukrajinu.
Čtěte také
Může toho Ukrajina dosáhnout? „Minimálně a ve střednědobém horizontu je možné osvobození poměrně velkých částí území. Nejsem si toho tak úplně jist u Krymu, kde to bude složitější,“ odpovídá.
Pokud analytik hodnotí cíle Rusů, se kterými do „speciální vojenské operace“ vstupovali, říká: „Tak ti už de facto prohráli“.
Neutrální Ukrajina?
Lebduška připomíná, že Ukrajina byla neutrální už od roku 2010.
Čtěte také
„Kdy nastoupil prezident Viktor Janukovyč, který odmítl aspirace svého předchůdce Viktora Juščenka. Ten totiž chtěl vstoupit do NATO, což ale tehdy bylo u Ukrajinců velmi nepopulární. Takže z hlediska nálad společnosti pak bylo docela logické tuto myšlenku opustit.“
„Následně byla Ukrajina neutrální, neaspirovala na členství v NATO – a stejně byla Ruskem napadena. Od toho momentu je jasné, že neutralita v tomto smyslu a jak byla vnímaná, není žádnou zárukou bezpečnosti.“
To je i jeden z důvodů, proč se analytik domnívá, že si Zelenskyj s Putinem k jednomu jednacímu stolu jen tak nesednou.
Zelenskyj? Velmi dobře dokáže oslovovat lidi, což souvisí s jeho herectvím.
Michal Lebduška
„A pokud ano, tak s jeho nástupcem, což je obrovský rozdíl proti rétorice, kterou jsme u něj viděli ještě když v roce 2019 dělal předvolební kampaň. Měl ji mj. postavenou na tom, že si sedne k rozhovorům s Putinem a vyřeší, ukončí válku na Donbase,“ připomíná s tím, že „teď je to opravdu pasé a těžko si to vůbec představit.“
Za osm měsíců se podle analytika Lebdušky stala změna i se samotným prezidentem Zelenským.
„Obrovským způsobem vyrostl v nesporného lídra Ukrajiny. Tendence, které vidíme v jeho veřejných projevech, tak ty byly vidět už dřív. Velmi dobře dokáže oslovovat lidi, což samozřejmě souvisí s tím, že byl dřív herec.“
„Je určitě vidět, že jakkoliv mohl dřív mít nějaké iluze o Rusku – a měl tam i velké vazby, protože jako herec působil i na ruském trhu –, tak ty evidentně padly. Je to vidět i na rétorice kolem možného vyjednávání s Ruskem, které už zcela odmítá,“ uzavírá.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiu.
Související
-
Jan Fingerland: Sorose nahradí Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj má výhodu věku a také skutečnosti, že má židovské předky. Většina konspiračních teorií, nejen těch o Georgi Sorosovi, je latentně antisemitská.
-
Volodymyr Zelenskyj je tím, čím by strašně moc chtěl být sám Putin, soudí novinářka Procházková
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vstupoval do politiky jako komik, teď se ale změnil na státníka a národního hrdinu, shodují se komentátoři.
-
Libor Dvořák: Ukrajinský prezident Zelenskyj potvrzuje orientaci Ukrajiny na evropské struktury
Členství Ukrajiny v NATO a Evropské unii – takový je i nadále hlavní strategický zahraničněpolitický cíl Kyjeva.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka