Zdražování nebo rušení obchodů kvůli EET jsou jen citové vydíračky, tvrdí poslanec Rais (ANO)

28. únor 2017

Zhruba čtvrt milionu maloobchodníků a velkoobchodníků se má od středy 1. března povinně zapojit do elektronické evidence tržeb. Pomůže EET zajistit úřadům unikající finance?

„EET je užitečný nástroj, který narovnává podnikatelské prostředí, a už současné výsledky to potvrzují,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec Karel Rais (ANO).

Podle něj je možné, že malé provozy na venkově skončí s podnikáním. „To je ale jen jedna stránka mince. Druhá je to, že daňový únik 170 miliard je desetina státního rozpočtu. To jsou obrovské peníze a nějak se začít muselo.“


Že to nějaký stánkař zabalí nebo že důchodkyně, která má antitalent k informatice a není informačně gramotná, skončí, to je bohužel realita... Toto jsou všechno s prominutím citové vydíračky. My musíme vidět trend, a ten je naprosto jasný: 170 miliard korun je daňový únik.Karel Rais

Rais také zpochybnil nutnost zdražit kvůli EET: „Pokud se zdražilo v restauracích, jak varovali kritici, tak jen to v řádu procent. Žádné velké zdražení nebylo, tím pádem si myslím, že nebude ani v maloobchodu, kde je konkurenční prostředí dokonalé.“

„Zdražení je záminka. Když budu mít velkou míru zisku, tak se taky začnu vymlouvat na EET nebo na cokoli. Podnikatel má právo zdražit a klient má právo do té prodejny nechodit,“ upozornil Rais.

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) soudí, že zákon nebyl dobře promyšlen a připraven. „Nejsem proti tomuto kontrolnímu nástroji, který stát zavádí, ale jsem proti tomu, aby to bylo provedeno necitlivě.“


Dnes je klasický provozovatel takového malého obchodu na venkově 55letá paní či pán, kteří nejsou milovníky moderních technologií a bojí se těch systémů. Já vyčítám zákonu o EET jediné: že neumožnil paušální vynětí těch nejmenších provozovatelů, kteří by zaplatili státu, nejsou to žádní podvodníci, ale mohli by se tomuto systému vyhnout.Stanislav Polčák

„Nejcitelnější dopad EET je právě tam, kde tržní prostředí příliš nefunguje, protože tam nejsou podnikatelé, kteří by byli ochotni ty malé krámky provozovat, tedy na českém, moravském a slezském venkově,“ vysvětlil politik.

Je přesvědčen, že tito lidé nechtějí stát podvádět. „Vědí, že tam jsou citelné sankce, bojí se toho systému a radši by něco zaplatili na daních, ale nechtějí mít za sebou drába, který je kontroluje, jestli namarkovali správně. Takže radši krám zavřou, ale kdo ho tam potom otevře?“

Proto je nepochybné, že někteří podnikatelé kvůli EET své provozovny opustí a s podnikáním skončí. „Problém je zvlášť ve velmi řídce obydlených oblastech venkova, kde nemáte žádného dalšího provozovatele, který by takový zaniklý obchod převzal.“

„Už jsme pozorovali zánik mnoha hospod, ale jestliže začnou být tyto provozovny zavírány, tak to bude mít v malých obcích dopad na kvalitu života i každého z nás, když tudy třeba pojedeme tudy po cyklostezce a nebudeme si mít kde dát pivo,“ varoval Stanislav Polčák.

autoři: pdu , oci
Spustit audio