Zdravotníci padají na hubu. Potřebujeme omezení kontaktů minimálně jako na jaře, myslí si Milan Kubek

30. říjen 2020

Další zpřísňování protiepidemických opatření není podle nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bezpodmínečně nutné. S tím ale nesouhlasí prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Opatření která u nás platí dnes, jsou nesrovnatelně mírnější než na jaře. A situace je přitom nesrovnatelně vážnější,“ vysvětluje s tím, že celkový počet zemřelých během první vlny pandemie připadá v současné době na pouhé dva dny.

„Jsme v úplně jiné situaci,“ podotýká Kubek. A i když chápe, že omezení lidem znepříjemňují život a poškozují ekonomiku, je potřeba se dívat víc dopředu. „Přece se takhle nemůžeme plácat několik měsíců – nemůžeme mít zavřené školy a polovinu národa, která nesmí pracovat.“

Čtěte také

Šéf České lékařské komory přiznává, že nerozumí tomu, proč se bojíme jít stejnou cestou jako při první vlně.

„Zdravotníci v řadě nemocnic už doslova padají na hubu. Potřebujeme omezení kontaktů minimálně jako na jaře. Nechápu to přešlapování. Ale rozumím tomu, že vláda s tímto přístupem ztrácí den ode dne důvěru veřejnosti.“

Zdravotníci v řadě nemocnic už doslova padají na hubu.
Milan Kubek

Má přitom za to, že pokud by všichni dodržovali pravidla, která platí nyní, situace by se mohla zlepšit. „Jednodušší než změnit myšlení celého národa je ale změnit opatření. I když se samozřejmě vždycky najdou jedinci, kteří to dodržovat nebudou.“

Čtěte také

Společnost je dnes rozpolcená, myslí si Kubek. Jedni mohou mít pocit, že je vláda málo chrání, a druzí jsou nespokojení s omezováním, které stejně nepřináší kýžený efekt.

„Ptám se, kolik lidí ještě musí zbytečně zemřít, abychom to skutečně začali brát vážně? Přitom pokud bychom se semkli a skutečně udělali tvrdá opatření, tak můžeme za tři týdny začít pomalu rozvolňovat.“

Vylétlo to moc rychle

Hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal souhlasí s tím, že zásadní je řídit se už nastavenými opatřeními: „Pokud by všichni dodržovali pravidla, která máme teď a omezili své sociální kontakty, tak by se ani o tolik zpřísňovat nemuselo.“

A doplňuje, že i když nárůst počtu nakažených zaznamenává celá Evropa, ne všude je trend tak strmý jako v České republice. Příznivější průběh druhé vlny můžeme sledovat třeba v sousedním Německu.

Podíl pozitivně testovaných je zásadní

Jedním z nejdůležitější statistických dat vůbec je podle Smejkala podíl pozitivních testů ze všech, které se provádí.

Čtěte také

„To číslo, které teď u nás vystoupalo až na 35 procent znamená, že je v populaci hodně nakažených jedinců, o kterých nevíme,“ upozorňuje.

V populaci tak může být až půl milionu pozitivních, kteří ale také mohou dospět k hospitalizaci nebo na jednotku intenzivní péče.

S těmito potenciálně kritickými případy je tedy nutné počítat při modelování předpokládaného vývoje situace v nemocnicích, uzavírá epidemiolog.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.