Zdeněk Velíšek: Jak daleko může zajít Trumpova nevraživost vůči EU?
Je to přesně rok, co mě po prvé napadlo, že Donald Trump se ve svých projevech vyhýbá termínu Evropská unie. Byl tehdy na návštěvě Polska a v zásadním a velice dlouhém projevu tam slova European Union vyslovil snad jen jednou. Když chválil vzdor polské vlády vůči EU. Že o evropských zemích mluví raději jednotlivě a že Evropskou unii jako celek opravdu nemá rád, mi v posledních dnech připomínají už i titulky světového tisku.
Stačilo zadat do Googlu „Donald Trump European Union" a pochopil jsem, že když jich pár ocituji, nemusím už tenhle komentář ani dopisovat. Macronovi podle The Guardian Trump dokonce doporučil, aby z EU vystoupil, že se pak dočká lepších podmínek v obchodech Francie s USA.
Propouštění a zdražení
Člověk si okamžitě uvědomí, jak důležité je, aby Evropská unie odpovídala na Trumpovy hrozby novými cly jako celek. Jako kompaktní a jednotná formace.
Trump je realpolitik na steroidech. Bude bojovat s každým, i se spojenci, říká Daniel Anýž

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na další členy skupiny G7. Na sociálních sítích napsal, že nedopustí, aby přátelé nebo přátelé v oblasti obchodu USA nadále využívali. Zrušil také podporu společnému prohlášení skupiny. Měla by se Evropa připravit na novou fázi vztahů s Bílým domem, který ji pod vedením Donalda Trumpa vnímá spíš jako konkurenci, než jako partnera?
Udělala to ale nyní, tuším, poprvé: V analýze zaslané Evropskou komisí americkému ministru obchodu dokazuje, že mezi americkou produkci automobilů a jejich importem z Evropské unie neexistuje obchodní nerovnováha a upozorňuje americkou administrativu, že uvalení restriktivních opatření na tento evropský export do USA bude mít značně negativní dopad i na americkou výrobu automobilů a jejich dílů, že bude kontraproduktivní.
Před tím už Trumpa, rovněž v těchto dnech, varuje i americký automobilový průmysl. Management General Motors, ho podle Washington Post upozorňuje, že cla na automobily a jejich díly přinutí tohoto amerického obra v automobilové branži masově propouštět a zdražovat výrobu.
Zbytečná přítěž
Ale světový tisk už zvolna odhaluje přímo v titulcích i politické aspekty Trumpových antievropských kroků. Shrnul bych je pro stručnost do konstatování, že hrozby obchodní válkou a její reálné počátky jsou patrně pro Trumpa důležité ne jako boj o trhy, ale jako bojiště. Případné ekonomické oslabení Evropy Trumpovi usnadní setřást či odvrhnout takto degradovaného „spojence” jako zbytečnou přítěž. Donald Trump dnes silně připomíná Donalda Rumsfelda, Bushova ministra obrany.
Ve chvíli, kdy Spojené státy potřebovaly vystupovat jako bezkonkurenční globální hegemon, protože připravovaly invazi do Iráku, ponižoval Evropu. I teď svět vidí, že veškeré projevy partnerství Washingtonu vůči Evropě ustaly a že právě teď naopak Trump bez skrupulí Evropě připomíná liknavé plnění finančního závazku vůči NATO.
Naštěstí Evropa konečně začala na americkou nevraživost reagovat jako celek. Nejen prohlášením, že v oblasti cel sáhne k protiakci, ale také ochotou sednout jako evropský celek k jednacímu stolu. Navrhla schůzku Jeana Clauda Junckera a Donalda Trumpa.
Možná, že už Trumpovo odmítnutí jednat na této úrovni, odhalí Evropě dosud zastíranou pravdu o dalekosáhlosti jeho záměrů vůči ní. Naopak přijetí tohoto návrhu může samo o sobě zvýšit naděje na urovnání dosud nejvážnějšího sporu uvnitř západního světa.
Související
-
USA nechaly Čínu vyrůst, teď se musí naučit koexistovat, píší Foreign Affairs
Klíčová otázka budoucnosti je, zda Spojené státy zvládnou konfrontaci s Čínou bez válečného konfliktu. Jeho nejpravděpodobnější příčínou je Tchaj-wan.
-
Trump se chce na začátku summitu v Helsinkách sejít s Putinem mezi čtyřma očima. Moskvě to vyhovuje
Donald Trump má v plánu zahájit svou nadcházející schůzku s Vladimirem Putinem rozhovorem mezi čtyřma očima za zavřenými dveřmi.
-
KLDR se dostala do slepé uličky, Trump jí nabídne ekonomické ústupky, předvídá politický geograf
„Nediplomatický způsob jednání (obou lídrů), který tolik popuzuje tradiční diplomaty zvyklé na určitá klišé, může mít pozitivní dopad na konečnou dohodu,“ domnívá se Baar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.