Zdeněk Velíšek: Izolovat Moskvu

27. březen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02578690.jpeg
0:00
/
0:00

„Spojené státy a Evropa jsou jednotné v odhodlání izolovat Moskvu, řekl včera Obama po setkání se špičkami Evropské unie. Takovéhle náhlé oživení transatlantického partnerství, i když pramení spíš z okamžité nouze než z okamžitého pocitu sounáležitosti Evropy a Ameriky, se dá kvitovat s uspokojením.

Přichází totiž v hodině dvanácté vzhledem k trvalému oslabování pozic jak Evropy, tak Spojených států v globálním ringu. Předchozí vzájemné rekriminace dostávají ve světle současné politické konfrontace Západu s Ruskem zcela jiný rozměr. Ustoupit do pozadí musejí i tak vážné záležitosti jako plošné sledování evropských spojenců i jejich lídrů americkou zpravodajskou agenturou NSA.

Dnes je možné jen litovat toho, že společně a jednotně se Evropa a Amerika nepostavily už proti roli Ruska při odtržení Jižní Osetie a Abcházie od Gruzie v r. 2008. Ale to bylo ještě za George W. Bushe, možná to bylo o to těžší. Společnou slabost ukázali Evropané a Američané Moskvě ale také v Sýrii, kde by jejich společná síla, kdyby ji byli využili, mohla aspoň v diplomatické rovině sehrát roli protiváhy k otevřené ruské podpoře, z které dodnes žije Bašár Asad.

Čtěte také

Když se Americe nedostavily úspěchy na Blízkém východě a její evropský spojenec se utápěl ve vnitřních problémech a v dluhové krizi, Washington se logicky obrátil k Asii, kde ostatně musel neustále hlídat svého velkého věřitele, Čínu. Teď ale musí vzít na vědomí, že konfrontace Západu s Ruskem možná neskončila pádem železné opony, že Kreml možná chce zkusit obnovit svou moc nad částí postsovětských teritorií a svůj vliv v blízkém zahraničí, do něhož dnes už spadají i členské státy Evropské unie.

Nová situace připomíná jak Washingtonu, tak evropským metropolím, že pojem Západ, a ještě lépe demokratický západ, nelze nechat vyblednout.

Je sice pravda, že postaví-li se Spojené státy s Evropou do jedné linie, a to ve sporu s Ruskem, je nasnadě, že se tu rýsuje nová polarita. Tentokrát ale nevytvoří světovou bipolaritu. Ani západ ani Rusko kvůli ní nepřestanou existovat v multipolárním světě. Oba póly té současné konfrontace Západu a Ruska musí tedy mít na paměti, že jejich vzájemné oslabování bude mít za následek posilování těch ostatních obrů jednadvacátého století v globální aréně.

Moskva

To ale pro Západ neznamená čekat pasivně na další Putinovy kroky. Stačí si pustit Radio Golos Russíi a člověk by ty kroky mohl předem mapovat, kdyby se chtěl inspirovat tím, na které země onoho blízkého zahraničí se toto ruské vládní rádio nyní zaměřuje.

Strategie izolování Moskvy celým západním společenstvím není špatná. Naopak. Podle dnešní zprávy z Reutera, odhaduje sám ruský ministr hospodářství odliv kapitálu za první čtvrtletí na 60 miliard dolarů. A říká , že kdyby to pokračovalo, může růst ruského HDP klesnout v tomto roce na 0, 6%. A to by nejspíš znamenalo, dodávám už já jako tečku, že důsledná politická izolace Ruska má své výsledky.

autor: Zdeněk Velíšek
Spustit audio