Zdeněk Lhotský: Sklo je autoritativní materiál. Musí se s ním umět zacházet, aby člověka nepohltilo

12. prosinec 2018

Sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský patří podle amerického časopisu Wallpaper mezi dvanáct Čechů, kteří ovlivňují světový design. „Denně jsou to výzvy,“ říká host Osobnosti Plus.

„Když jedu do firmy, říkám si, co tam asi budu dělat. Ale když tam potom přijedu, tak to sviští a pořád se něco děje. Je to až neuvěřitelné...“ dodává.

Sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský absolvoval Střední odborné učiliště sklářské ve Světlé nad Sázavou a obor Hutní tvarování skla na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Dva roky pracoval ve středisku pro sklo v architektuře železnobrodských skláren. V letech 1978-1984 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Stanislava Libenského. Od roku 1994 je majitelem Studia tavené skleněné plastiky v Pelechově u Železného Brodu se 13 sklářskými pecemi, kde je zaměstnáno 16 lidí. Založil školu Jaroslavy Brychtové pro tavenou plastiku v Železném Brodě. Vybudoval expozici děl výtvarníků spolupracujících se Studiem taveného skla v Chlístově na Železnobrodsku. Je zakládajícím členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví (1987) a držitelem mnoha ocenění.

Složitý proces výroby

Skleněný sarkofág pro dánskou královnu je ISS mezi hrobkami, srovnává výtvarník Lhotský

Sarkofág pro královnu Margaretu II.

Autor, dánský umělec Bjoern Norgaard, hledal skláře, kteří by zadání zvládli, několik let. Našel je nakonec až v Pelechově u Železného Brodu ve Studiu tavené plastiky výtvarníka a skláře Zdeňka Lhotského. Právě zde byl utaven a vybroušen několikatunový kolos – sarkofág pro královnu Margaretu II. a jejího chotě prince Henrika.

Ve Studiu tavené skleněné plastiky v Pelechově dělá Lhotský se svým šestnáctičlenným týmem technologicky náročné věci. „Přitom u nich není fotogenicky čitelné, že náročné opravdu jsou,“ podotýká umělec a pokračuje:

„Sklo je velmi složitý materiál. Zaprvé je podivuhodně exkluzivní svým charakterem, zadruhé je neskutečně drahé svou výrobou, minimálně v disciplínách, kterými se zabývám. A zatřetí je časově náročné tak, že mě z toho jde hlava kolem. Člověk je totiž velmi nedočkavý.“

Sklo je autoritativní materiál. Musí se s ním umět zacházet, aby člověka nepohltilo.
Zdeněk Lhotský

Povinnost průměrného člověka

Lhotský jako člen skupiny Tvrdohlaví a absolvent pražské UMPRUM působí také v lokální politice v Železném Brodě. „Myslím, že je docela hezké, když se člověk porozhlédne po okolí. A že je povinností každého průměrně inteligentního člověka to zkusit a dělat komunální politiku, protože to má svůj význam,“ uzavírá téma své občanské angažovanosti.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Dozvíte se také, co má Zdeněk Lhotský nyní v plánu a proč si od sklářské tvorby utíká odpočívat k malbě a jiným výtvarným technikám.

autoři: Lucie Vopálenská , kte

Související