Zavřou se badatelům dveře ke zkoumání pramenů moderních dějin?

29. červenec 2014

Nejvyšší soud požádal Ústavní soud, aby zrušil odstavec zákona, který badatelům umožňuje informovat o archivních materiálech z minulého režimu.

Stalo se tak na základě dovolání muže, který nesouhlasil, aby Česká televize zveřejnila jeho údaje ze svazků Státní bezpečnosti.

Historici varují, že pokud návrh na zrušení odstavce projde, pramen poznání minulosti prakticky vyschne.

"Mám strach z toho, že někdo nakonec položí otázku: Máme se zabývat minulostí nebo nemáme?" vyjádřil své obavy v pořadu Pro a proti ředitel nevládní organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

V případě, že by se společnost shodla na tom, že ne, budou důsledky nedozírné, tvrdí Kroupa. "Archiv bezpečnostních složek, ale i Národní archiv pak můžeme zapálit, a na svou minulost se jednoduše vykašlat."


Kroupa: "Mělo by to katastrofální dopad. Každý svazek bude muset projít zkoumáním archiváře, který stovky jmen ověří v Centrálním registru obyvatel, a žijící kontaktuje. Když se někdo do 30 dní ozve, že je dotčen, zabrání mi nahlédnout do svazku, který bude pak anonymizován."

"Mně se jako badateli víceméně zavřou dveře, abych postupoval v příběhu dál," argumentoval ředitel Post Bellum.

Advokát David Strupek, který zmíněné dovolání k Nejvyššímu soudu sepsal, je přesvědčen, že veřejně prospěšného cíle je možno dosáhnout i jinými prostředky, které neporušují práva na ochranu osobních informací.


Strupek: "Uvědomme si, že se bavíme o době hodně nedávné, a o souhlasu žijících osob. To, že dnes řekneme, že žijící osoby musí dát souhlas, hned neznamená, že archivní spis musíme spálit. O každém z nás můžeme říci, že naše životy jsou součástí nějaké oborové historie, a jsou tudíž důležité pro bádání. Musíme někde tu hranici nakreslit."

Advokát se domnívá, že většina osob by souhlas ke zkoumání archiválií k vlastní osobě udělila. Kroupa oponoval: "Myslíte, že bych dostal souhlas od člověka, který se podílel na zločinech bývalého režimu?"

"Zatím máme jedinečnou možnost nahlédnout do kádrových svazků a spisů příslušníků Státní bezpečnosti. Zaplať pámbůh, že tito lidé nerozhodují o tom, jak zkoumáme moderní dějiny," připomněl ředitel Post Bellum.

autoři: tpa , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.