Zavření kohoutků s ruským plynem by jako první dopadlo na chemický průmysl, říká zmocněnec Bartuška

25. únor 2022

Pokud by Rusko přerušilo dodávky energií, Česká republika je připravená je nahradit, řekl premiér Petr Fiala (ODS). A jeho slova ve Speciálu Plusu potvrzuje i vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška: „Jsme schopni to zvládnout jak v ropě, tak v zemním plynu.“

Z těchto dvou komodit je nicméně druhá jmenovaná tou problematičtější, uznává. „Byl by to nepochybně problém pro celou Evropu – podíl ruského plynu je zhruba 40 procent.“

Z přibližného objemu osmi miliard kubíků plynu, který ročně dovážíme, směřuje podle Bartušky asi polovina do chemického průmyslu. „To by bylo také to první, co by bylo odstaveno – výroba hnojiv a podobně. Na prvním místě jsou občané a kritická infrastruktura.“

Hroutí se základní bezpečnostní struktura Evropy. Je mi strašně líto lidí na Ukrajině.
Václav Bartuška

V nezbytných provozech by bylo zřejmě nutné nahradit plyn jinými palivy, většinou „špinavějšími“, konstatuje odborník.

Čtěte také

Pokud jde o případný růst cen, jsou v tuto chvíli k řešení daleko podstatnější věci, komentuje výhledy do budoucna Bartuška: „Hroutí se základní bezpečnostní struktura Evropy. Je mi strašně líto lidí na Ukrajině. Dějí se věci, které jsme považovali za nemyslitelné.“

Výsledkem ukrajinsko-ruského konfliktu podle vládního zmocněnce nakonec bude, že Evropa výrazně omezí svou závislost na Rusku. Nebude to však otázka jednoho dne ani roku, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Jana Pokorného s vládním zmocněncem pro energetickou bezpečnost Václave Bartuškou.

autoři: Jan Pokorný , marz
Spustit audio