Zatím nemáme žádný lék, který by jasně zpomaloval Parkinsonovu nemoc, konstatuje lékař

7. listopad 2018

Třes zpravidla na jedné polovině těla, pomalé pohyby, pocity ztuhlosti nebo šouravá chůze. Tak se v počátečních stádiích projevuje Parkinsonova choroba, neurodegenerativní onemocnění. Jde sice o nevyléčitelnou nemoc, ale už je možné její průběh výrazně ovlivnit.

„Příčin vzniku onemocnění je více: genetické dispozice, vlivy prostředí, expozice škodlivým látkám, způsob životosprávy a celá řada dalších faktorů,“ uvedl v pořadu Leonardo Plus Robert Jech z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

O fungování lidského mozku s neurobiologem Františkem Vyskočilem

Jak si mozek poradí s novými jazyky?

Jaký je rozdíl mezi fungováním mozku ženy a muže? Jak se to projevuje v běžném životě? Hostem magazínu je neurobiolog a popularizátor vědy František Vyskočil.

Pacienti trpící Parkinsonovou nemocí jsou extrémně pomalí. Pohyb, který by zdravému člověku trval krátkou dobu, oni dělají velice dlouho a musí na něj hodně myslet, aby ho vůbec provedli,“ říká Jech.

Dalším úskalím je zvýšená ztuhlost a napětí ve svalech, určité procento postižených má i klidový třes zpravidla horních končetin. „Typickým symptomem je porucha stoje a chůze. Pacienti mají tendenci padat, nebo mají cupitavé krůčky, nohy jako by byly opožděny za těžištěm těla.“

Mezi nemotorické příznaky choroby patří poruchy spánku, zvláště neklidný spánek ve fázi snění. „Vidíme také poruchy emotivity jako deprese, ale i zácpa, která často předchází motorickým příznakům i o několik let.“

Dosti důležitá je genetická predispozice, tedy rodinný výskyt. Kromě neklidného spánku se jako prví příznaky nejdříve objevují motorické projevy, jako například zmenšení písma nebo nesymetrický souhyb končetin při chůzi.
Robert Jech

Léčba začíná preparáty ze skupiny tzv. agonistů dopaminu, tedy látek, které připomínají skutečný dopamin, který si organismus nedokáže vytvořit v takové míře jako doposud.

Tyto léky ale mají slabinu: nejsou tak silné jako tzv. levodopa. „To je zlatý standard v léčbě této nemoci, který známe od 50. let. Levodopa je nejsilnější, ale má různá úskalí, která nás nutí její nasazení časovat na správný okamžik.“

„Zatím nemáme spolehlivě žádný lék, který jasně zpomaloval progresi Parkinsonovy nemoci,“ konstatoval lékař.

Hluboká mozková stimulace zlepší kvalitu života, ale neřeší příčiny nemoci

Jednou z možností léčby je hluboká mozková stimulace. „Součástí operace je implantace neurostimulátoru pod klíční kost. Ten vysílá signály do různých míst v mozku. Nejčastějším cílem je subthalamické jádro... Výsledkem je, že pacient je méně ztuhlý, pohybuje se rychleji a zmírní se mu třes.“

„Stimulace, kterou provádíme, je ale nesmírně hrubá. Je to jakýsi silný vysílač, který nutí svůj signál všem neuronům, které jsou v bezprostředním okolí, a nevybírá si mezi nimi. My bychom rádi, abychom dokázali oslabit jen tu populaci neuronů, která nás zajímá.“

Přesto jde o zákrok, který má své výhody. „Je to něco, co pacientovi má zkvalitnit život, a pokud se celá operace povede, tak i tak funguje.“

Někteří pacienti věří, že hloubková mozková stimulace je vyléčí. „Ale tak to bohužel není. Jde o léčbu symptomatickou, která zasáhne do mechanismu řízení hybnosti, ale to onemocnění v pozadí běží dál. Pacient se nevyhne opakovaným úpravám stimulačních parametrů, medikaci, rehabilitační léčbě,“ popisuje Robert Jech.

Jednou z budoucích možností léčby by mohla být vakcinace. „Je to zatím teorie, ale jsou klinické testy, které na zvířatech probíhají. Vakcína má za úkol vybudit imunitní systém k tomu, aby se choroby zbavil imunitní cestou.“

Česku došlo léčebné konopí. „Pacienti si ho nakupují nelegálně,” tvrdí lékař

technické konopí Reginatip k ID:3448216

Už víc než měsíc není v lékárnách k dostání české konopí pro léčebné účely, i když zákon, který použití konopí pro léčbu legalizoval, platí už 4 roky. Proč je u nás s léčebným konopím stále takový problém?

Užívání marihuany, které je často v této souvislosti zmiňováno, vidí lékař jako problematické. „U pacientů s Parkinsonovou chorobou nejde jen o deficit dopaminu, ale dalších látek jako je adrenalin, serotonin a adenosin.“

„Opiodní a kanabioidní látky regulují vnímání bolesti a vstupují do řízení pohybu. Nutno říci, že jde o látku, která může zasáhnout do léčby příznivě, ale nejde o žádné oslnivé antiparkinsonikum.“

Marihuana s sebou nese další úskalí, především nastartování různých příznaků v psychiatrické doméně. „Parkinsonova nemoc je také psychiatrické onemocnění a pacienti jsou v riziku výskytu některých psychotických symptomů, jako jsou halucinace a stavy deliria.“

I v případě Parkinsonovy choroby pohyb léčí

Velký vliv na stav pacienta má fyzický pohyb. „Jednoznačně víme, že pacienti, kteří chodí, pohybují se, dělají nějaký sport, jsou na tom nepoměrně lépe a berou menší dávky léků než ti, kteří sedí a nic nedělají.“

Léky proti depresi mě připravily o psaní textů, říká Richard Müller

Richard Müller

„Kromě mých dětí mě baví muzika. Různé žánry. Jsem fanatik a nákupčí cédéček. Neumím si představit, že bych si alespoň jednou týdně nějaké nekoupil,“ říká host Barbory Tachecí a Osobnosti Plus Richard Müller.

„Okolí by mělo nemocné podporovat ve fyzické aktivitě, především v té aerobní, kdy nedochází k velkým nárokům na zvýšenou tepovou frekvenci.“ Lékař doporučuje tanec, tai-či, posilování nebo protahování.

S celkovým stárnutím nejen české populace narůstá počet pacientů. „Odhad říká, že v roce 2030 budeme mít ve srovnání s rokem 2000 dvojnásobný počet pacientů s Parkinsonovou nemocí.“

„To také vyžaduje, aby se systém zdravotní péče připravil. Současná tři velká specializovaná centra ve velkých městech nestačí. Je třeba mít vybudovanou síť specialistů, ideálně v jednotlivých okresech,“ doporučil profesor Robert Jech.

autoři: Andrea Skalická , oci
Spustit audio

Související