Zaručená obrana proti cerkáriové dermatitidě? Nekoupat se, říká parazitoložka

20. srpen 2018

Cerkarie, larvy ptačích motolic žijí ve vodě, při koupání napadají i člověka, zalézají mu do kůže a způsobují svědivou vyrážku. O cerkáriové dermatitidě, zánětlivém onemocnění kůže, hovořila v Magazínu Leonardo parazitoložka Jana Bulantová.

„Tyto larvy penetrují naši kůži, kde je odhalí náš imunitní systém a zabije je. Tak ale mrtvá těla larev v kůži zůstávají a je třeba je odhojit. Vzniklý pupínek se začne zvětšovat a změní se ve svědivý puchýřek.“

I když nejde o život ohrožující zdravotní komplikaci, je velmi nepříjemná. „Je-li pokožka napadena ve velké míře, tak se může projevit i celkový efekt, kdy má člověk horečku, malátné stavy a třeba se ani nevyspí kvůli svědění.“

Cerkarie během pár minut dokáží proniknout skrz kůži, takže nemáme šanci je utřít ručníkem nebo opláchnout. Pokud ve vodě zůstáváme delší dobu, není šance se jich zbavit. Jediná účinná prevence jsou speciální krémy: jeden proti medúzám, další je opalovací krém s účinnou látkou, která působí jako antihelmintikum.
Jana Bulantová

„Na našem území je spousta nádrží, které se s cerkariemi potýkají. Larvičky se vyvíjejí ve vodních plžích a po nasvícení sluníčkem se uvolní z hostitelského plže do okolního prostředí, kde mohou napadnout člověka. Na suchu jsme proti nim v bezpečí.“

Podle parazitoložky se zdá, že výskyt cerkarie na našem území roste. „Nevíme ale, jestli to není způsobeno jen větší informovaností hygienických stanic, zdravotních ústavů i koupajících se lidí.“

Metodika zjišťování přítomnosti cerkarií ve vodě primárně záleží v hledání vodních plžů. „Ty přeneseme do laboratoře, tam je rozmístíme po jednom do skleniček, které nasvítíme a za hodinu po nasvícení individuálně každého šneka prohlédneme, jestli v jeho lahvičce nepřibyly cerkarie.“

Pokud se do vodní nádrže s jedním převažujícím druhem plže dostane motolice způsobující cerkáriovou dermatitidu, tak infekce koupajících bývají opravdu veliké a nepříjemné. V ustáleném biotopu, kde si konkuruje několik druhů plžů, nemusí být invaze tak intenzivní.
Jana Bulantová

Motolic, které se mohou vyvíjet ve šnecích, je velké množství. „Proto je třeba šnekem vyloučené cerkarie zkontrolovat, jestli jde o ten druh, který způsobí dermatitidu. To jsou ptačí motolice nazývané krevničky, obvykle rodu trichobilharzia, nebo jestli se jedná o jiný a pro člověka neškodný druh.“

„Zvýšení výskytu larviček souvisí také se změnou klimatu. Když máme delší období tepla, tak jak cerkarie, tak jejich hostitelé jsou aktivnější. Dochází proto ke zvýšenému vylučování parazitů, lidé se také chodí častěji a delší dobu koupat,“ vysvětlila Jana Bulantová.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související