Zařízení, která se těsně po záruční lhůtě rozbijí. Úmysl, nebo nutná daň spotřebnímu věku?

18. duben 2017

Existují součástky, které zkrátí životnost výrobku zhruba na dobu záruky? Jak tato „kazítka“ vůbec mohou vypadat? A je možné se proti nim nějak bránit?

„Jsem přesvědčen, že na 99 % takové praktiky výrobců existují,“ uvedl v pořadu Pro a proti koordinátor projektu Opravarna.cz Jan Charvát.

Často se prý například dávají plastové součástky blízko tepelných zdrojů uvnitř zařízení. „Takže se tyto komponenty po určité době zničí, i když v přístroji je dost místa pro jejich lepší umístění.“

„Kdyby lidé trochu přemýšleli a připlatili si za opravdovou kvalitu a kdyby sami výrobci tuto kvalitu nabízeli, tak by pak byli rádi, že jim výrobek funguje 10 i více let,“ soudí koordinátor.


Poslání Opravárny.cz není jen opravovat výrobky, ale zároveň také vzdělávat společnost v tom, že dnes víc než kdy jindy platí, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci… Když výrobce nedodá návod na opravu nebo výrobek nelze vůbec rozebrat, tak není co dokazovat. To je prostě jasný úmysl, aby výrobek nešel opravit.Jan Charvát

Ten citoval ze statistik. „Před 10 lety byl ve Švýcarsku opravitelný každý 8. výrobek z 10. Před dvěma roky každý 6. až 8. z 10. Náš server Opravarna.cz podle vlastních analýz spočítal současnou opravitelnost na 43 procent elektronických výrobků, což je strašně málo.“

„Opravdu špatně nastavená politika i ekonomika je to, když výrobky nejdou rozebrat, nejde vyměnit baterie a podobně. To je špatně a měli bychom s tím něco dělat, jinak budou skládky zahlcené. Zbytečně na to budeme doplácet nejen my, ale i planeta a životní prostředí,“ varoval Charvát.

Copywriter a konzultant Martin Malý si nemyslí, že by v případě „kazítka“ šlo vždy o nějakou konkrétní součástku. „Domnívám se, že jde o technologický postup nebo přímo vlastnost zařízení.“


Výrobci jsou tlačeni k co nejnižší ceně, a proto dávají komponenty na hranici nižší životnosti… Dokud ale nechytnete výrobce za ruku ve chvíli, kdy sedí někde na poradě a říká, že dá do výrobku něco, co ho pokazí, tak se úmysl bude jen velmi těžko prokazovat, ačkoli netvrdím, že tam přítomen není.Martin Malý

„Princip kazítka je daný touhou střední třídy po spotřebním a luxusním zboží,“ tvrdí expert.

Podle něj výrobce přemýšlí tak, že protože jde pokrok kupředu a zařízení bude za pět let morálně zastaralé, tak není důvod do něj dávat součástky, které vydrží 20 let.

Existují součástky ve standardní kvalitě, které mají určitou záruční lhůtu. „Pak jsou ale součástí v tzv. military grade, tedy ve vojenské kvalitě. Zatímco normální součástka stojí dva dolary, tak tato lepší stojí třeba 150 dolarů.“

„I kdybychom šli do dokumentace jednotlivých výrobků, tak tam úmysl zkrátit životnost výrobku běžný člověk neuvidí. Někdy to bude spíše otázka designového kompromisu, kdy se musí volit mezi několika funkčními možnostmi. Takže zřejmě často nejde ani o úmysl poškodit zařízení po nějaké určité době,“ shrnul Martin Malý.

autoři: ves , oci
Spustit audio