Západ je velmi kritický, ale jen sám k sobě, tvrdí autor Flagelantské civilizace
Západní civilizace má velmi rozvinutou tradici kritického myšlení a schopnost nemilosrdné kritiky, kterou ale uplatňuje pouze sama k sobě. Ne k dalším lidským kulturám.
Proč tvrdí, že jsme civilizací flagelantská, resp. sebemrskačská? Autor si je sice vědomý mnoha hanebností v historii evropské civilizace, ale upozorňuje, že pozitivní stránka převládá – existuje třeba víc zachráněných životů než těch zmařených. Hříchem Západu je podle něj ale rasismus – ale i ten najdete i u všech dalších kultur.
Je to problém? Nad tím se v knize Flagelantská civilizace zamýšlí autor Jiří Krupička. Zajímavé ukázky komentuje Robert Břešťan.
Reprízu najdete na webu jen do 5. října 2024.
Související
-
Evropa se oteplila už o 2 stupně, rozšiřují se neobyvatelné oblasti světa, říká meteoroložka Míková
Teplotní rekordy padají i letos s větší četností než dřív. Mění se klima rychleji, než jsme si dokázali představit? Budou tropické teploty pro středoevropská léta normou?
-
Petr Holub: Probuzení. Evropa věří, že dobré časy jsou na dohled
Potvrdilo se, že s evropskou ekonomikou to není tak strašné. Ve druhém čtvrtletí se nevrátila do období stagnace, někdo tvrdí, že mělké recese, ve které byla loni.
-
Lída Rakušanová: Evropa sama doma
Jen osm, maximálně devět z 21 českých poslanců Evropského parlamentu bylo v předvečer čtvrtečního hlasování ochotno zvolit do čela Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.