Zakladatelka organizace Woman Ready for Hillary: Clintonová potřebuje získat ženské hlasy

7. březen 2016

Americké prezidentské primárky jsou v plném proudu. Hillary Clintonová a Donald Trump jsou po hlasování během tzv. superúterý nejblíže nominacím za Demokraty a Republikány v boji o Bílý dům. Přestože se formální sjezdy obou stran uskuteční až v červenci, jasněji by mohlo být už za pár týdnů. Podle CNN chce Hillary Clintonová porazit svého demokratického soupeře Bernieho Sandrese už během března. Jak fungují americké prezidentské kampaně?

Jsou letošní americké primárky jiné, než byly ty přechozí?

Letos máme velice vyhrocené primárky. Republikáni měli spoustu kandidátů. V jednu chvíli jich bylo 17, ale vypadalo to jako sto. Nakonec z toho je pět kandidátů u Republikánské strany a dva u Demokratické strany. Takže v některých ohledech mohou vypadat primárky jinak kvůli množství kandidátů. A také tím, že kandidují některé zajímavé osobnosti. Ale nevidím v letošních primárkách příliš mnoho velkých rozdílů oproti těm přechozím, spíš několik zajímavostí. Křeslo prezidenta je volné. V roce 2012 prezident Obama usiloval o znovuzvolení, tentokrát máme více zájemců o to stát se prezidentem.

A je to jen počtem kandidátů, nebo jsou témata primárek jiná, než byla v minulosti?

Myslím, že je to kombinace několika věcí. Zaprvé: máme rozhodně více výzev souvisejících s terorismem ve Spojených státech. Mnohem více znepokojivých témat týkajících se zahraniční politiky a toho, co se děje kolem tzv. Islámského státu. A to je velký rozdíl v tom v diskuzích u demokratů i republikánů. Také ObamaCare byla velká změna v americké politice, na kterou Republikáni útočili. Takže myslím, že tentokrát je to víc než v jiných kampaních o budoucnosti naší země a jaká filozofie je nejlepší. Pro Republikány je to malý stát, pro Demokraty větší, možná robustnější vláda. To je jasnější rozdíl, než tomu bylo v prezidentských kampaních v minulosti.

Z české perspektivy to vypadá, že tyto volby jsou více o vztahu k establishmentu, možná vymezení vůči establishmentu, protože řada kandidátů se tak vyjadřuje. Je to skutečně tak?

Ano. Vychází to z toho, že lidé jsou frustrováni Kongresem a konkrétně tím, že toho pro ně moc neudělal. Částečně je to tím, že máme velmi rozdělenou vládu. Od založení země existuje dělení moci. Když máte demokratického prezidenta a republikánský Kongres, je složité posunout věci kupředu, když máme takto rozdělenou moc ve státě. Diskuze se pak nese ve stylu: Washington nefunguje, já chci být mimo Washington. Takže k vaší poznámce, to co pozorujete, se týká Bernieho Sanderse i Donalda Trumpa. Ale Sanders byl v Kongresu dlouhou dobu, je jeden z nejliberálnějších členů Kongresu. A Donald Trump nikdy nebyl v politice, byl byznysmen. Myslím, že se musíme podívat na to, že žijeme ve velmi komplikovaném světě a řada Američanů se obává budoucnosti – zvláště toho co se dělá ISIS. Obává se terorismu, ale i ekonomických věcí. Lidé se dívají, jestli jsou kandidáti důvěryhodní a myslím, že se na to zaměří, až se přesuneme k samotným volbám.

Poradkyně v oblasti politických strategií Jessica N. Grounds

Jak si vysvětlujete, že spousta kandidátů jsou proti establishmentu? Je to nezbytné jako součást strategie pro úspěch v politické kampani?

Ne, já si nemyslím, že to tak je u všech kandidátů. Je tomu tak u některých kandidátů, blíží se k tomu Bernie Sanders a určitě Donald Trump. A možná někteří další kandidáti na to odkazují. Ale kromě Donalda Trumpa byli všichni v politice. Takže to může vypadat tak, že je nezbytné se na to odvolávat, ale nemyslím, že musíte kandidovat tímto stylem, abyste uspěl. Myslím, že nejdůležitější je ukázat, že máte důvěryhodnost na to zastávat takovou pozici. Ale také musíte přinést změnu a posun dopředu. Protože hodně lidí je znepokojeno nečinností a tím, když se věci nelepší.

Myslím, že se musíme podívat i na to, co prezident Obama udělal během let ve funkci – a myslím, že udělal spoustu skvělých věcí pro naši zemi. Můžeme rozpoznat, že Hillary Clintonová mluví o tom, čeho bylo dosaženo. Zejména náš zdravotní systém. Lidé nemuseli souhlasit úplně se všemi částmi. Ale dokonce Donald Trump s některými částmi souhlasil. Takže myslím, že byla spousta dobrých změn udělaných Obamovou administrativou a že lidé to zaznamenali.

Myslíte, že může být velkou nevýhodou pro Hillary Clintonovou, že byla součástí establishmentu? Byla první dámou, senátorkou, ministryní zahraničí. Může přinést změnu pro americké voliče?

Ano, myslím, že je to vždy rovnováha mezi těmito dvěma věcmi. Chcete neukazovat, že jste byl součástí minulosti, ale že budete součástí budoucnosti. Myslím si, že dělá dobrou práci v tom, jak ukazuje, že má důvěryhodné zázemí. Myslím, že nikdo nemůže zároveň rozporovat, že má ty nejlepší předpoklady stát se prezidentkou. Byla ministryní zahraničí, senátorkou, první dámou. Takže musí vyvážit obě strany.

Jsou dobré věci, které udělal prezident Obama a na které může navázat. Ale zůstávají také přetrvávající problémy. Žádný prezident nemůže vyřešit všechny problémy. Myslím, že značná část Američanů oceňuje změny ve zdravotnické politice. Zaměřují se ale také na vzdělání a samozřejmě na témata týkající se národní bezpečnosti. Pro mě, já jsem její podporovatelka, je tou nejlépe vybavenou osobou, aby jako lídr svobodného světa zvládla všechny výzvy a hrozby, které ohrožují naši národní bezpečnost. Myslím, že je důležité mít někoho, kdo se dokáže vypořádat s problémy, které vidíme.

Ale pořád jsou s ní spojené některé věci z její minulosti. Známý je skandál ohledně jejích emailů, Benghází a dalších věcí, co se staly, když byla ministryní zahraničí. Může ji to diskvalifikovat jako kandidátku na prezidenta?

Každý sebou nese nějakou minulost. Byla ve veřejných funkcích po třicet let. Sloužila lidem ve veřejných funkcích po celou tu dobu. Lidé můžou najít problémy u jakéhokoliv kandidáta, který působil veřejně. Já věřím a doufám, že se přes to Američané přenesou a řeknou si, že ona je ta nejlépe kvalifikovaná osoba. Samozřejmě, že jsou problémy, které vyšly na povrch, ale pro mě už byly probrány, prodebatovány na všech těch slyšeních k Benghází a ukázalo se, že neudělala nic špatně.

Jak si vysvětlujete, že některé země jako Brazílie, Pákistán, Bangladéš nebo Německo měly nebo mají ženy v čele státu nebo vlády a Spojené státy doteď neměly ani kandidátku na prezidenta?

To je výborná otázka. Spojené státy neměly nikdy stejně jako Česká republika ženu zvolenou prezidentkou. Myslím, že za tím je několik důvodů. Zejména – americká politika je zaměřena velmi individualisticky. A i když jsou lidé součástí politických stran, je to hodně individuální. V historii mělo hodně žen strach usilovat o politické funkce, což se mění v posledních třiceti letech. V 70. letech jsme měli možná 5 % žen v Kongresu. Dnes je to 20 procent. A lidé, kteří kandidují do úřadů, jsou obvykle těmi, kdo kandidují na prezidenta.

Takže pokračujeme v posilování žen, které by potenciálně mohly kandidovat. Myslím, že Clintonová je dosud nejpravděpodobnější kandidátka na prezidentku. Měli jsme už stovky kandidátek na prezidentku, ale žádnou za ty hlavní strany. Takže jsme velmi nadšení a uvidíme, jestli se to povede. A k tomu ještě je třeba říci, že od roku 1980 představují ženy většinou ze všech voličů. A ženy obvykle spíše volí Demokraty. Takže pokud bude Clintonová schopna oslovit ženy, aby pro ni ve velké hlasovaly, může vyhrát. Potřebuje získat ženské hlasy.

Poradkyně v oblasti politických strategií Jessica N. Grounds

Promiňte, ale to vede k další otázce, jestli dokáže Clintonová oslovit ženské voličky? Protože jsme po prvních primárkách viděli, že spousta žen volila Berniho Sanderse.

To se týkalo jen New Hampshire a jen mladých voliček. Ve všech ostatních státech u žen zvítězila. Zevrubné statistiky ze Superúterý jsem ještě nezkoumala, ale z toho, co jsem viděla, jasně vyplývá, že ten genderový rozdíl hraje v její prospěch. Taky má silnou podporu mezi Afroameričany. Po primárkách v Jižní Karolíně se u nich ve věkové skupině nad 65 let dostala na 96 %. Dá se ale říct, že se u ženských voliček víc než u mužů projevuje generační rozdíl a je na nás, abychom zejména mladým ženám vysvětlili, jak moc je v jejich zájmu volit Hillary. Vždy se zastávala žen, ale také rodin. A nejde tu jen o to, že by ženy měly volit ženu. Hillary jako kandidátka a potenciální prezidentka moc dobře ví, jakým výzvám ženy na tomto světě čelí. Je to něco, čemu se věnuje dlouhodobě. Už v roce 1995 na 4. světové konferenci OSN o ženách v Pekingu říkala, že ženská práva jsou lidská práva a obráceně. Je to něco, čemu se věnuje celý svůj život a je na nás, abychom o tom lidem dali vědět.

Je otázka pohlaví stále důležité téma, které silně ovlivňuje politickou kampaň a volby v USA?

Na tuto a další otázky odpovídá Jessica N. Grounds v záznamu celého rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

autoři: mro , bar
Spustit audio