Zakázat burky bylo správné, rozhodli soudci ve Štrasburku

2. červenec 2014

Německé deníky komentují úterní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který podpořil zákaz zahalování ve Francii. Soud zamítl stížnost 24leté muslimky, která napadla zákon zakazující zakrývání obličeje na francouzských veřejných prostranstvích.

„Snaha francouzských úřadů zachovat podmínky pro společný život obyvatel je legitimní,“ uvedl evropský tribunál ve svém prohlášení.

„Může svobodná společnost vůbec připustit, aby ženy kráčely po světě zahalené od hlavy až k patě?“ ptá se deník Mannheimer Morgen a pokračuje:

„Na tuto otázku existuje jen jedna odpověď: Ne. Pohled na země, jako je Saúdská Arábie, ukazuje, že v případě burky nejde jen o náboženství. V Saúdské Arábii jsou totiž ženy vyřazeny ze života, staly se občany druhé kategorie.“

Čtěte také

Naopak list Süddeutsche Zeitung považuje rozhodnutí soudců ve Štrasburku za „povážlivé“: „Stát smí zasahovat do práva na sebeurčení jen v případě, že jsou ohrožována práva druhých.

Neexistuje ale právo vidět obličej někoho druhého nebo právo komunikovat s nim. Pomůže zákaz burky utlačovaným ženám? Ne, tento zákaz jen posiluje pocit křivdy,“ míní Süddeutsche Zeitung.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: Šárka Daňková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.