Žádný zvláštní tribunál Rusko k odpovědnosti za válku nedonutí, věří novinář Zrno. Cíl je obejít ruské veto v OSN, vysvětluje europoslankyně Gregorová
Evropský parlament navrhuje zřídit tribunál pro vyšetřování zločinu agrese proti Ukrajině. Je takový speciální tribunál potřeba, nebo si se stíháním zločinů poradí Mezinárodního trestní tribunálu v Haagu? Europoslankyně Markéta Gregorová věří, že by instituce ulehčila práci všem dalším tribunálům, novinář Matyáš Zrno pochybuje, že Rusko se podřídí výroku jakékoliv instituce.
„Rusko nepřijímá jurisdikci Mezinárodního trestního soudu, proto nemůže být souzeno v ohledu nelegálnosti války, kterou rozpoutalo. Proto je založení nového tribunálu vhodné,“ uvádí v Pro a proti poslankyně Evropského parlamentu za Piráty Markéta Gregorová.
Čtěte také
Vedoucí zahraniční rubriky CNN Prima News Matyáš Zrno upozorňuje, že pokud Vladimir Putin neuznává autoritu haagského trestního tribunálu, neuzná ani jurisdikci jiného nového tribunálu.
„Tento zvláštní tribunál by měl být zřízen k vyšetření zločinu samotné válečné agrese. Tak se vytvoří základ pro potvrzení, že nešlo o sebeobrannou válku ze strany Ruska, což je v mezinárodním právu válka legální. To usnadní nárok na reparace a základ pro konkrétní soud válečných zločinů, za která jsou ruská vojska zodpovědná,“ vysvětluje europoslankyně.
Mezinárodní trestní tribunál se věnuje vyšetřování ruských válečných zločinů, proto nerozumím potřebě vytvářet instituci novou.
Matyáš Zrno
Novinář opakuje, že už existující Mezinárodní trestní tribunál se věnuje vyšetřování ruských válečných zločinů. „Takže to už probíhá v nějaké zavedené instituci, proto znovu nerozumím potřebě vytvářet instituci novou.“
Politička připomíná, že loni v březnu Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil Rusku okamžité zastavení války na Ukrajině, které Rusko ignorovalo. „Rozhodnutí soudního dvora je sice pro členské státy OSN závazné, ale pokud neuposlechnou, soud může věc přednést na Radě bezpečnosti OSN, kde má ale Rusko právo veta. A to je celý problém.“
Tribunál, o který EU usiluje, má být komplementární a vytvořit základ ilegality ruské agrese na Ukrajině pro všechny ostatní instituce.
Markéta Gregorová
I tak Zrno nevidí smysl zřízení nového evropského tribunálu. „Pokud má vytvářet nějakou pomoc Mezinárodnímu soudnímu dvoru, ale stejně to skončí na Radě bezpečnosti s možností ruského veta, tak kde je přidaná hodnota?“
„Tribunál, o který EU usiluje, má být komplementární a vytvořit základ ilegality ruské agrese na Ukrajině pro všechny ostatní instituce. Až se rozhodne, že jde o ilegální válku, a až Ukrajina zvítězí, budeme moci procesovat další právní kroky, i když se do té doby OSN nereformuje,“ tvrdí Gregorová.
Publicista dále pochybuje o legitimitě evropského tribunálu. „Zní mi to, jakoby měl přinést nějaké soudní rozhodnutí ve sporu států, které nejsou členy EU, a to by mělo mít větší efekt než rozhodnutí dvou institucí, kde jsou oba dotčené státy členy.“
Čtěte také
Europoslankyně přiznává, že mezinárodní legitimita tribunálu není zatím zajištěna. „EU počítá se spoluprací se členy OSN. Očekáváme silnou podporu naprosté většiny pro zřízení tohoto zvláštního tribunálu, což mu legitimitu zajistí,“ věří Markéta Gregorová (Piráti).
„Už se v tom ztrácím. Šlo by tedy o instituci Evropské unie, nebo instituci OSN? Nebo o soud jedné instituce s podporou instituce druhé? Nerozumím tomu,“ zpochybňuje nezbytnost zřízení dalšího tribunálu pro posuzování angažmá Ruska na Ukrajině Matyáš Zrno.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Válečné zločiny potrestáme, někdy to zabere dekády, vysvětluje právník Šturma
Bude Vladimir Putin někdy souzen za válečné zločiny? Hostem Osobnosti Plus je vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Pavel Šturma.
-
Expertka Veronika Bílková: Válečné zločiny jsou nepromlčitelné. Možná jednou dojde i na Putina
Válečné zločiny i zločiny proti lidskosti, které Rusko páchá na Ukrajině, potvrdila nově i zpráva mise OBSE. Jak těžké je dostat strůjce zločinů před trestní tribunál?
-
Vinu za válečné zločiny v Buči musí prokázat každému jednotlivci, upozorňuje bývalá soudkyně v Haagu
Podcast Vinohradská 12 o masakru v Buči a vyšetřování válečných zločinů.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.