Žádná jiná památka není tak významný výtvarný i technický artefakt jako varhany, soudí virtuos Tůma
Jaroslav Tůma ovládá varhany jako málokdo jiný. Patří mezi přední české interprety i improvizátory. „Musíte hrát jinak, než jak to slyšíte,“ říká virtuos.
„U spojení kláves s píšťalami někdy dochází k tomu, že se zvuk ozývá později, než kdy mačkáte. Někdy je to i podstatný zlomek sekundy,“ poznamenává a přitom hovoří o složitosti hry na varhany, někdy dokonce až o fyzické ekvilibristice hráče, který se musí natahovat k pákám rejstříků, aniž by přerušil hru.
Čtěte také
„Musíte hrát, jak tomu říkám, za roh,“ popisuje Tůma fenomén kostelního nástroje, který je slyšet na kůru jinak než v úrovni lavic, kde sedí posluchači.
Zanedbané nástroje
„Za bolševika byly varhany zanedbávané víceméně schválně. Navíc neexistovaly ani odborné firmy, které by byly schopny restaurovat barokní nebo i romantické varhany,“ vysvětluje host Osobnosti Plus údržbu a stav nástrojů v Čechách.
Hudebník přitom kvituje, že se dnes situace zlepšila, i když jen u vybraných nástrojů. Nezájem o stovky vzácných a chátrajících kusů ze strany úřadů ale trvá dodnes.
„Varhany jsou speciální v tom, že jejich funkčnost je mnohostranná. Žádná jiná památka není tak významným výtvarným artefaktem. Mají bohatou výzdobu, často i sochařskou. Pak je tady nesmírně zajímavá technická složka: každé varhany mají jiné řešení a jinou úroveň řemeslné práce. Jsou to tedy i technické památky,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor s Osobností Plus. Mimo jiné se dozvíte, jaká jsou úskalí spolupráce Národního památkového úřadu s církví při starostech o královské nástroje technického, hudebního i výtvarného umění. Jaroslav Tůma se také zmíní, jak se na varhanách často podepisují amatérští restaurátoři.
Související
-
Varhaník Jaroslav Tůma: Musíme se snažit, aby přišel ještě někdo po nás
Mistrovské varhanní kurzy organizoval letos poprvé v Doubravníku na Tišnovsku prof. Jaroslav Tůma společně se svým doktorandem z HAMU v Praze Pavlem Svobodou.
-
Unikátní nástroj uprostřed staveniště. Kostelem v Horní Polici zní zrenovované varhany z 18. století
V Horní Polici na Českolipsku opravují tamní kostel. Součástí prací na této národní kulturní památce je i obnova původních varhan. Poslechněte si, jak znějí.
-
Harfistka Kateřina Englichová: Marná sláva. Dělám v oboru, který je zbytný
Kateřina Englichová patří mezi přední světové harfistky. Kritériem úspěchu pro ni nejsou slavné sály, i když kariéru odstartovala v roce 1998 v americké Carnegie Hall.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.