Žádná anexe se neděje. Podtrháváme Izrael, ještě než nastala jakákoliv jednání, kritizuje Vondra

27. květen 2020

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) spolu s Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) kritizují plán Izraele na anexi části Západního břehu Jordánu. Podle nich by to bylo v rozporu s mezinárodním právem. Prezident Miloš Zeman považuje toto vyjádření za narušení vztahů s Izraelem a popření dosavadní zahraniční politiky s tímto státem.

Čtěte také

„Před několika týdny ministr Petříček veřejně prohlásil, že izraelský návrh řešení je dobrým základem pro jednání, aby pak veřejně takový návrh drtivě zkritizoval, aniž by se s Izraelem spojil a probral to s ním,“ upozorňuje v pořadu Pro a proti europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Podle něj došlo u Petříčka k názorovému obratu na základě rady šéfa eurodiplomacie Josepa Borella. „Ten je znám svým dlouhodobě propalestinským postojem... Jako europoslanec mám své informace, zdroje uvádět nebudu, ale stojím si za tím.“

Článek zveřejněný v deníku Právo absolutně opomíjí kontext, ve kterém se tyto úvahy pohybují... Třicet let se Palestincům nabízí vlastní stát, oni odmítli nabídky, které se odmítat nedaly... Izrael neříká, že jde někoho zítra anektovat, ale že zahajuje celospolečenskou debatu o tom, jakou mít politiku ve vztahu k Západnímu břehu... My Izrael podtrháváme ještě dřív, než nějaká jednání vůbec nastala.
Alexandr Vondra

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) ale považuje Vondrovy informace za spekulace. „Nemůžu vyvrátit ani potvrdit, s kým pan ministr Petříček mluvil. Za nesmysl považuji to, že bylo doporučení z Bruselu.“

„Pozice, kterou ministr Petříček a další dva politici vyjadřují v tom novinovém článku, je velmi umírněná. Vůbec nerozumím hysterii, kterou vyvolala. Platí, že se mají dodržovat zásady mezinárodního práva a nikdo nemůže anektovat území cizího státu. Nemůže to dělat Rusko, ani Izrael.“

Nevidím důvod, proč by tři ministři zahraničí, současní i bývalí, nemohli napsat své stanovisko veřejně... Článek je o nepřijatelnosti anexe území cizího státu... Není pravda, že by Izrael neplánoval anexi. Bývalý premiér před volbami mluvil velmi radikálně a anexi plánoval... Palestinci dvoustátní řešení neodmítají, ale není dohoda na jeho podobě... A mimo jiné to není protizraelská pozice, protože to kritizuje i spousta židovských občanů Izraele.
Jiří Dienstbier

Europoslanec připomíná, že většina unijních států stojí na palestinské straně. „Počty muslimů v EU jsou dnes tak vysoké, že se běžný evropský politik bojí mít i vyváženou pozici,“ konstatuje Alexandr Vondra (ODS).

„Vyváženou pozici se pomalu musí bát zastávat čeští politici, když slyším tu hysterickou reakci na velmi umírněný a korektní článek tří ministrů zahraničí,“ oponuje Jiří Dienstbier (ČSSD).

Spustit audio

Související