Začíná klimatický summit. „Je poslední šance se změnami klimatu něco udělat. A není to na dobré cestě,“ říká výzkumnice

1. listopad 2021

Ve skotském Glasgow začíná konference OSN o změně klimatu s názvem COP26. Zástupci 192 zemí světa tu budou až do 12. listopadu rokovat o přístupu k boji proti klimatické změně. Summitu se nicméně nezúčastní někteří představitelé států s velmi výraznou uhlíkovou stopou, jako je Čína, Rusko nebo Brazílie. „Myslím si, že můžeme očekávat celkem jakýkoliv výsledek,“ říká výzkumná pracovnice z think-tanku Europeum Kateřina Davidová.

„Neodepisovala bych to dopředu, ale na druhou stranu zatím ty závazky nejsou dostatečné k naplnění hlavního cíle Pařížské dohody – zamezení oteplení o 1,5 stupně do konce století. V tomto ohledu je opravdu poslední šance s tím něco udělat a nedá se říct, že by to bylo na úplně dobré cestě,“ konstatuje.

Čtěte také

Hlavním úkolem bude podle Davidové dohodnout se společně na způsobu naplňování šest let staré dohody z Paříže. Zásadní je ale třeba také otázka klimatických financí, tedy finanční pomoci, kterou rozvinuté státy slíbily těm rozvojovým na pomoc s dekarbonizací a adaptací na klimatické změny.

Členka think-tanku, který se zaměřuje na evropský integrační proces, má za to, že i stvrzení dřívějších závazků v případě rozvojových zemí by bylo velkým krokem. A posunem kupředu je ostatně i každý cíl velkých zněčišťovatelů.

Je potřeba mít detailně naplánováno, jak budou emise snižovat už od letošního nebo příštího roku.
Kateřina Davidová

Zůstat by nicméně nemělo jen u slov: „Závazek do poloviny století je pěkná věc, ale je potřeba mít detailně naplánováno, jak budou emise snižovat už od letošního nebo příštího roku.“

Hosty byli:
Jaromír Marek, zpravodaj v Londýně, Český rozhlas
Pavel Zámyslický, ředitel Odboru energetiky a ochrany klimatu na Ministerstvu životního prostředí
Kateřina Davidová, výzkumná pracovnice Europeum
Hana Müllerová, Centrum pro klimatické právo a udržitelnost Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky

Za Českou republiku vystoupí na summitu ve Skotsku stávající premiér Andrej Babiš (ANO). Upozornit chce mimo jiné na potřebu zesílit aktivitu států, které své závazky nenavýšily odpovídajícím způsobem, tvrdí ředitel Odboru energetiky a ochrany klimatu na Ministerstvu životního prostředí Pavel Zámyslický.

A připomíná, že na další klimatické konferenci, která by se měla konat za rok v Egyptě, se Česko představí v roli předsednické země Evropské unie.

Jak je to se závazností Pařížské dohody a její právní vymahatelnosti? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

autoři: Martina Mašková , marz
Spustit audio

Související