Začali jsme si žít každý sám pro sebe. Dlouhodobě to není udržitelné, tvrdí teolog Pavel Pokorný

10. říjen 2021

Pro teologa a nově zvoleného synodního seniora Českobratské církve evangelické Pavla Pokorného je loučení s farností ve Střešovicích dojemné. Vnitřně už se ale rozcvičuje na svou další roli. Studentů se zájmem stát se farářem podle něj není mnoho, jde spíš o jednotlivce. „V žádném případě nás to ale nesmí vést k tomu, abychom chtěli slevovat ze vstupních podmínek. To by se nám, myslím, hodně vymstilo.“

Host Hovorů Evy Hůlkové má za to, že jde jen o přechodnou záležitost a časem se objeví generace, pro kterou bude mít tato cesta znovu svůj význam a smysl.

Čtěte také

Ačkoliv se v příběhu z Nazareta objevuje mnoho bolesti a utrpení, jde o příběh stále živý a plný života. „Evangelium má v sobě obsaženou zvláštní sílu, která se jen tak neztratí z tohoto světa,“ věří.

Duchovní oblast podle nastupujícího synodního seniora ale není vyhrazena jen církvi nebo náboženství. „Týká se vlastně všeho čím žijeme, života společnosti. Naše budoucnost, vztahy, jak spolu dokážeme žít v míru a pokoji nebo jak zacházet s tím, co jsme dostali s touto planetou... To jsou vlastně duchovní témata.“

Vysvětluje a dodává, že víra, naděje a láska nepatří jen církvi. „Myslím, že se dotýkají každého člověka.“

Velká změna, kterou si naše společnost v posledních desetiletích prošla, je příklon k individualismu a rozpad komunitního života, tvrdí. „Hodně jsme si začali žít každý sám pro sebe a já myslím, že dlouhodobě to není udržitelné.“

Poslechněte si audiozáznam celého rozhbovoru.

autoři: Eva Hůlková , marz
Spustit audio

Související