Zablokovaný virus HIV

Virus HIV pod elektronovým mikroskopem
Virus HIV pod elektronovým mikroskopem

Vědci identifikovali přírodní protein, který dokáže zablokovat cestu do buňky různým druhům nebezpečných virů. Mezi nimi je i virus HIV nebo Ebola.

Šikovný protein, který by se možná mohl stát novou zbraní proti nebezpečným virovým infekcím, objevili vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Enzym cholesterol-25-hydroxyláza převádí molekuly cholesterolu na jeho derivát oxysterol (25-hydroxycholesterol). Ten prostupuje buněčnou membránu a brání virovým částicím ve vstupu do buňky. Enzym aktivuje látka interferon, která představuje jakýsi základní signál protivirové imunity.

Vědci zjistili, že oxysterol, který aktivovaný enzym produkuje, dramaticky potlačuje šíření viru HIV v buněčných kulturách i u myší s implantovanou lidskou tkání. U nich také zabránil úhynu krvinek T-lymfocytů, které virus HIV napadá. Další experimenty prokázaly, že podobný účinek má oxysterol v buněčných kulturách na viry Ebola, Nipah a virus, který vyvolává horečku Rift Valley.
Objev vyznívá optimisticky, ale výzkum je na samém počátku a vědci upozorňují na jisté slabiny. Například, že oxysterol se bude obtížně podávat ve větších dávkách a že v případě vysoce patogenních virů jako je Ebola zatím nebyl testován na živých zvířatech.

Zdroj: UCLA