Za ztrátu miliard včel asi může virus

23. září 2010

Colony Collapse Disorder (CCD) je jméno jevu, způsobujícího v krátkém okamžiku vymření včelího úlu nebo kolonie. Už zavinil smrt více než 2,4 milionu včelích kolonií.

Vědci a včelaři poprvé zaznamenali CCD v roce 2006 ve Spojených státech. Od té doby se vyskytl i v několika evropských zemích. Jeho příčina dlouho zůstávala zcela nejasná - mezi navrhované důvody patří například globální změny klimatu, podvýživa včel, infekce nebo radiace z mobilních sítí.

Logo

Vědci z Kolumbijské univerzity a společnosti 454 Life Sciences hledali možné patogeny v DNA a RNA včel ze zkolabovaných i zdravých úlů. Objevili pět různých bakteriálních kmenů, čtyři druhy hub a sedm různých virů. Většina z nich se vyskytovala jak ve zkolabovaných, tak i ve zdravých koloniích.

Pouze jediný virus - Israeli Acute Paralysis Virus neboli IAPV - objevili výhradně v postižených koloniích. Podle článku, který vyjde v novém čísle Science, sice záhada kolapsu včelích kolonií není vyřešena stoprocentně, ale virus platí přinejmenším za hlavního podezřelého.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio