Z Vatikánských fondů nešla na dobročinnost ani koruna, říká redaktor

4. listopad 2015

Vatikán zasáhl nový skandál kolem údajné zproněvery fondů pro chudé a nemocné. Dopustilo se jí prý několik kardinálů, aby si zajistilo luxus ve svém osobním životě.

Vyplývá to z uniklých důvěrných interních dokumentů, na které upozorňují dva italští novináři ve svých knihách. Ty by měly vyjít zítra.

„Přišlo se na to, že z Vatikánských fondů určených na dobročinnou činnost nešla na dobročinnost ani koruna. Byly použity na rekonstrukci obydlí kardinálů a biskupů,“ vysvětluje Josef Kašpar z české sekce rozhlasu RAI, italské veřejnoprání vysílací stanice.

Knihy slibují odhalení údajných nesrovnalostí. Vatikán dokonce zvažoval právní kroky, aby vydání knih zabránil.

„Reformní snahy papeže Františka - přiblížit církev věřícím a aby Vatikán byl méně státem a více centrem víry - se ve Vatikánu setkávají s tvrdým odporem. Papež Franitšek ale prohlásil, že je rozhodnut pokračovat v reformách, ikdyž ho situace velice bolí. A pro prosté věřící je to samozřejmě obrovský šok,“ upřesňuje Josef Kašpar.

Ve Vatikánu se nyní zřejmě schyluje k další aféře s odcizením důvěrných interních dokumentů. Prokuratura obvinila dva členy papežské komise, že se nabourali do počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření církevního státu.

„Osoby, které byly zadrženy, byly osoby, kterým papež František hluboce důvěřoval a které on sám jmenoval do řady funkcí,“říká Josef Kašpar.

Toto ale není první případ úniku interních dokumentů, k podobnému případu došlo v roce 2012, v tzv. kauze Vatileaks.

„Spekuluje se o tom, že úniky informací o tom jak neblahý stav kurie je, stály za tím, že papež Benedikt XVI. rezignoval,“ říká Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.

V současné chvíli má proti sobě papež František silnou skupinu kardinálů, kteří si reformy nepřejí.

„Paradoxně lze říci, že současná situace může podpořit papežovo reformní úsilí a oslabovat síly, které jsou proti němu,“ uzavírá historik.

autoři: bur , Jana Tupá
Spustit audio