Z rozhlasového archivu: Začátky sportovního zpravodajství

10. červen 2008

Vůbec první sportovní přenos se v Evropě poprvé v historii uskutečnil 2. srpna 1924. Došlo k tomu právě u nás, v Československu, a to z podnětu programového šéfa Radiojournalu Miloše Čtrnáctého.

Ten, ve snaze zpestřit vysílací program o nové formy a přilákat tak další platící koncesionáře, dojednal s členem vedení Československé boxerské unie Jiřím Hojerem možnost vysílání přímo ze sportovního klání. Jako nejjednodušší prostředek mezi studiem a místem konání se ukázal telefon (vysílací mikrofon vážil tehdy 10kg a vozil se na vozíku). Což se v jistém ohledu využívá dodnes.

Jak celý sportovní přenos probíhal? Právě Jiří Hojer telefonem, který byl blízko ringu, informoval o průběhu zápasu. Ve studiu se jeho slova zapisovala a hlasatel Adolf Dobrovolný je předčítal do mikrofonu. Pak si uvědomil, že zapisování přenos zkresluje, a tak se chopil telefonního sluchátka sám a po svém reprodukoval Hojerova hlášení.

První sportovní přenos ze zápasu boxu získal Radiojournalu nebývalý ohlas a také nové koncesionáře. Proto se také v druhé polovině roku 1924 ve vysílání pravidelně objevoval. Umožnily to také mnohem lepší technické a provozní podmínky v novém vinohradském ateliéru, odkud se začalo vysílat.

Vy si můžete poslechnout nejstarší dochovaný sportovní přenos z roku 1936. Moderuje slavný rozhlasový sportovní hlasatel Josef Laufer.

O sportovních přenosech jsme hovořili v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 6. 6. 2008.

autor: Petr Mančal
Spustit audio