Yuval Noah Harari: Politika, moc a pandemie

2. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Yuval Noah Harari debatuje s Kyriakosem Mitsotakisem, moderuje Liz Aldermanová

„Klíčovou otázkou je dnes vznikající možnost hacknout lidské bytosti, což se nikdy předtím v historii nestalo. Stane se proto svět v následujících letech více autokratickým?“ ptá se Yuval Noah Harari. Text je výběrem jeho myšlenek z rozhovoru s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem na nedávném Athénském demokratickém fóru. 

V časech krize musíme volit buď posílení občanské společnosti, nebo totalitní dozor, nacionalistickou izolaci, nebo globální solidaritu.

Text je součástí podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. Příspěvky původně vznikly pro The New York Times World Review.
Čte: Jan Bumba
Napsal: Yuval Noah Harari
Zvukový design: Martin Hůla
Premiéra: 2. 11. 2020

A je ještě brzy na to soudit. Ještě stále jsme uprostřed krize a to nejhorší jsme možná ještě nezažili – pokud jde o samotnou pandemii a určitě pokud jde o ekonomické a politické důsledky.

Ta velká bitva se nevede mezi lidstvem a virem, nýbrž mezi nám samotnými a našimi vnitřními démony. Stojíme před volbou. Na krizi můžeme reagovat tím, že se vydáme cestou autoritářských a totalitních režimů a budeme se snažit pandemii zastavit zavedením totalitního režimu seshora, nebo naopak posílíme postavení občanů.

Nesmíme podceňovat lidskou hloupost. V mnoha případech se zdá, že volba je jasná, a lidé přesto udělají pravý opak.
Yuval Noah Harari

A stejně tak můžeme na krizi reagovat tak, že budeme šířit nenávist a konkurenci mezi státy a obviňovat z krize cizince a menšiny, nebo se budeme snažit spolupracovat.

Pro mě je jasné, jaký je správný postup. Ale také vím, že nesmíme podceňovat lidskou hloupost. Je to jedna z nejsilnější sil v historii. V mnoha případech se zdá, že volba je jasná, a lidé přesto udělají pravý opak.

Nejvíc se bojím toho, že až se lidé za čtyřicet padesát let podívají zpět na covidovou krizi, nebudou si pamatovat virus ani roušky, ale že to byla doba, kdy se opravdu začalo se sledováním. Že to byla doba, kdy demokracie selhala a autoritářské režimy převzaly moc.

Není to ale nevyhnutelné. Stále máme moc tomu zabránit.

Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari je izraelský historik a autor bestsellerů Sapiens – Stručně dějiny lidstva a Homo deus nebo 21 lekcí pro 21. století. Profesor na katedře historie Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Více si poslechněte v audiozáznamu eseje.

autoři: Yuval Noah Harari , Jan Bumba
Spustit audio

Související