Vztah mezi geny a duševními dispozicemi

15. únor 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cestopis mysli s Cyrilem Höschlem

Dají se geny obelstít? 15. února

Zakladatelem oboru genetika je přírodovědec a objevitel základních zákonů dědičnosti, německy mluvící opat augustiniánského kláštera v Brně, Gregor Johann Mendel, česky Jan Řehoř Mendel, který se ve druhé polovině 19. století věnoval křížení hrachu a sledování jeho potomstva. Na základě jeho pokusů byly formulovány Mendelovy zákony dědičnosti. S obměnami a doplněními platí dodnes.

Znalost samotných genů však nevysvětlí, proč padesát procent jednovaječných dvojčat onemocní schizofrenií a druhá polovina ne. Nevysvětlí to ani jejich samotné duševní dispozice. Proto vědci zkoumají vztah mezi geny a duševními dispozicemi. Geny, podle výzkumů, pravděpodobně ovlivňují i naši citlivost vůči prostředí. Jiné výzkumy proto studují jejich vzájemný vtah. Co z toho vyplývá pro pacienty, kteří trpí psychickými problémy? Dají se geny modifikovat?

Představíme nové výzkumy jako je celogenomové sekvenování nebo výzkum, zabývající se vztahem imunity a duševního zdraví. Leonardo Plus - Cestopis mysli, s jeho hlavním hostem a spoluautorem pořadu, profesorem psychiatrie Cyrilem Höschlem ředitelem Psychiatrického centra Praha/Národního ústavu duševního zdraví, vysíláme 15. února od 16:10 min.

Dalšími hosty jsou přední světový odborník na psychiatrickou genetiku profesor psychiatrie a farmakologie Martin Alda z Dalhousie university v Halifaxu v Kanadě a profesor psychiatrie Jiří Horáček z Psychiatrického centra Praha/Národního ústavu duševního zdraví.

Pořad připravila Terezie Jirásková.

autoři: Terezie Jirásková , Cyril Höschl
Spustit audio