Vždy doufám, že nějaká raketa nespadne na nemocnici, které zrovna pomáháme, přiznává logistik Lékařů bez hranic

11. květen 2022

Logistik Lékařů bez hranic Petr Macek se před pár dny vrátil z Ukrajiny. „Tentokrát jsem byl v západní části, přímo ve Lvově, kde jsme měli hlavní základnu. Proto, že veškerá doprava materiálu šla právě přes tuto část. Dřív byla naše hlavní základna v Kyjevě, což vzhledem k současné situaci už možné nebylo,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus.

I tam ale probíhaly letecké útoky. „Vždy, když spustili poplach, tak jsme se přesouvali dolů do sklepa. Stávalo se to během dne několikrát, docela často ještě v noci. Tam pak trávíte pár hodin s týmem,“ říká logistik Macek, který se spolu s dalšími kolegy Lékařů bez hranic stal osobností roku časopisu Time, a to za „boj“ proti ebole v Africe.

Čtěte také

„Pět sekcí naší organizace je v současné době na asi 20 místech Ukrajiny, ale i v Polsku, Bělorusku, Maďarsku a Slovensku. Je to zázemí, které pomáhají zásobovat naše projekty.“

„Jedna ze sekcí, myslím, že to jsou Francouzi, působí i přímo v Rusku. Jednou ze zásad Lékařů bez hranic totiž je, že se snažíme působit na obou stranách konfliktu. Tedy tak, aby opravdu byla vidět naše neutralita.“

Práce logistika vyžaduje hlavně plánování, vždy na prvním místě je pak bezpečnost týmů. Ukrajinské nemocnice, které jsou nejblíž ke kontaktní zóně, podle Macka potřebují hlavně zdravotnický materiál, léky a nejen to. 

„Nemocnice nejsou stavěné na to, aby mohly delší dobu působit samostatně. To znamená, že ve chvíli, kdy dojde k přerušení dodávek elektrické energie, vody nebo je nedostatek paliva, tak logistici dělají vše pro to, aby mohly fungovat dál.“ Zajišťují léky, zásobování vodou, shánění náhradní generátory a někde se instalují i solární panely a pumpy. 

Chemické zbraně? Stačí zasáhnout vodárnu

V jednu chvíli západní tajné služby varovaly před možným ruským použitím chemických zbraní.

„Lékaři bez hranic nejsou na podobné zásahy specialisty – v tomto případě nemáme ani kapacity na ochranu obyvatelstva. Ale ono ani nemusí dojít k použití chemických zbraní, protože pokud se podíváte na Donbas, tak v minulosti šlo o velmi industriální oblast s mnoha chemickými továrnami.“

Čtěte také

Podle Macka by tak stačilo, aby nějaká raketa zasáhla například vodárnu, která skladuje velké množství chloru na úpravu a čištění vody. „Kdyby se to stalo, tak bude dopad na obyvatelstvo veliký.“ 

Pro logistika Lékařů bez hranic nešlo o první misi, pokud je má ale srovnávat, tak válka na Ukrajině je hrozivější.

„Jiné je to určitě co do velikosti nebo rozsahu konfliktu. V Jemenu nebo dejme tomu v Iráku, to bylo podobné, ale nikdy proti sobě nestály dvě tak velké armády s plnou výzbrojí. Od letadel, vrtulníků, tanků… Tady je ten rozsah obrovský,“ uvažuje. 

„V případě konfliktu samozřejmě vždy doufáte, že když jedete do některé z nemocnic, tak ta silnice nebo sama nemocnice, kde v tu chvíli jste, nebude to místo, kam právě dopadne raketa nebo něco jiného,“ přiznává.

Celou Osobnost Plus Lukáše Matošky najdete v audiozáznamu.

autoři: Lukáš Matoška , lup
Spustit audio

Související