Vzácnější než koroptve? Nejcennější artikl na Kubě je toaletní papír

Toaletní papír je v jedné zemi větší vzácností než koroptve, aspoň tak to tvrdí britská rozhlasová stanice BBC. Léta po pádu komunismu ve východní Evropě zůstává Kuba baštou komunismu, centrálního plánování a nedostatku základního životně důležitého zboží.

Každý, komu se povedlo z Kuby vycestovat do ciziny, si přináší domů co nejvíc toaletního papíru, a to dokonce i z Ruska.

Bývalé centrum světového komunismu – Moskva – má v současnosti moderní nákupní střediska, butiky s drahými západními značkami a kavárnami. Kubu držely nad vodou před rozpadem Sovětského svazu dotace od ruských soudruhů.

Ostrov svobody, jak se Kubě ironicky říká, byl jejich ideologickým spojencem, geograficky umístěným hned vedle Spojených států. Po pádu komunismu v Evropě ale dotace z Moskvy skončily, a Kuba tak utržila vážnou ekonomickou ránu.

Stanice BBC uvádí případ ženy, která se ocitla v nemocnici v Havaně poté, co musela jezdit do práce na kole, protože neexistovala městská hromadná doprava. Kvůli nedostatku jídla byla natolik zesláblá, že jednoho dne cestou do práce zkolabovala.

Čtěte také

Kdo má na Kubě dnes peníze, nemusí se obávat kolapsu z hladu. Po pádu komunismu v Moskvě musela Havana přijmout částečné hospodářské reformy, jinak by zbankrotovala.

Drobné podnikání je legální, takže rostou v zemi soukromé kavárny a malé restaurace. V Havaně slouží především turistům. Zemědělci již nemusí vše, co dopěstují, prodat státu za směšnou cenu. Restaurace mohou nakupovat zemědělské výrobky přímo od dodavatelů. Vyhnou se tak státní distribuční síti, která je nechvalně známá svou neefektivností.

Výstava fotografií bývalého kubánského prezidenta Fidela Castra v Havaně. Ten ve středu slaví 88. narozeniny

I když jsou Spojené státy Kubě geograficky blízko, v důsledku 50letého embarga, jehož cílem bylo odstavení komunistů od moci, neputují z Ameriky žádné investice. Na Kubě nenajdete žádné kavárny Starbucks, ani výrobky Coca-coly.

Podle některých Kubánců to je dobrá věc. Nakupování základního zboží pro život ale zůstává ožehavým problémem. V kubánských supermarketech najdete prázdné police. Nanejvýš můžete koupit laciný kečup. Z obchodů zmizí vždy základní zboží, když stát není schopen za jeho dovoz zaplatit.

Po celé týdny nebylo možné koupit toaletní papír nebo mléko. Proto se pro šťastnější Kubánce, kterým se podaří vycestovat, stává jejich pobyt v zahraničí honbou za nákupy. Pak se vracejí domů s obrovským nákladem všeho možného.

Zboží přináší jednak pro vlastní potřeby, jednak s ním obchodují. V ulicích Havany můžete vidět nejčastěji automobil ruské značky – Ladu. Tedy, kromě starých amerických aut. Je patrné, že v Rusku došlo opravdu k velkým změnám. V ulicích Moskvy na Ladu totiž nenarazíte.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: Anna Budajová
Spustit audio