Vytrvalostní sport jako paralela duchovní cesty

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03834388.jpeg

Do studia Vertikály přijali pozvání katolický farář Pavel Semela a novinář Petr Vizina. Oba hosté jsou mimo jiné zanícenými vytrvalci a i je tedy pohltil nepřehlédnutelný fenomén současnosti – vytrvalostní sport. Počty startujících i jednotlivých závodů se zvyšují nevídanou měrou. Mnozí nadšenci dokonce maraton, triatlon nebo tzv. ultra běhy přijmou jako ústřední pilíř svého životního stylu. Dosažené časy a překonané vzdálenosti pak mohou být měřítkem jejich fyzického i duchovního růstu.

"Řada lidí, kteří běhání zařadí pravidelně do života, najednou zjistí, co všechno jim to přináší. Začne se jim líbit ten prostor pro sebe, který jim to dává." říká o současné síle fenoménu vytrvalostního sportu holešovický farář Pavel Semela. Kněz maratonec a dvojnásobný Ironman, který společně se skupinkou farníků pravidelně běhá nejen pražskou Stromovkou.


Baví mě ta cesta k cíli. Potřebuji mít před očima to, k čemu směřuji. V běhání nebo ve sportu je to vždy hlavní závod sezony. Ale vidím v tom i paralelu svého životního běhu. Taky chci, aby někam mířil. Do Božího Království, ke KristuPavel Semela.

Paralely mezi během a křesťanstvím, byť spíš vzdálené, vidí i graduovaný teolog a šéf kulturní redakce zpravodajství České televize, Petr Vizina. "Když apoštol Pavel píše – běžím abych dosáhl, abych uchvátil, načež jsem uchvácen – to je trojí dynamika v biblickém obraze. Dá se mluvit o teologii běhu, ale běžci tvoří také jakési společenství, které se pohybuje s nějakým cílem. To společenství má nějaké vztahy a to mi stačí. Asi bych to s tou teologií nepřeháněl, ale jestli jsou tu farnící a jestli běhají s farářem? Kdyby faráři běhali, možná by byl hezčí svět," konstatoval Petr Vizina, člen atletického týmu SK Babice.

Pavel Semela v této souvislosti také připomněl, že ho k vytrvalostním sportům přivedla právě parta nadšenců z jeho předchozího působišti v Neratovicích. Společně s Petrem Vizinou se shodli na tom, že řada farností a sborů je čím dál více vidět na startovních polích českých i moravských běžeckých akcí.