Vytištěná fosilie plateosaura

Výpočetní tomograf a 3D tiskárna. Tyto dva přístroje podle nové studie stačí k tomu, aby vědci získali libovolný počet přesných kopií pravěkých fosilií.

Fosilie se obvykle uchovávají v sádrovém obalu, který je chrání během převozu a skladování. Mnohdy na nich také ulpívají zbytky sedimentu, v němž vznikly. Při zkoumání se sádrový obal i případný sediment musí odstranit, což zvyšuje riziko poškození fosilie. Němečtí vědci proto testovali, jak dobře se tyto materiály dají odseparovat nedestruktivní metodou, která využívá výpočetní tomografii (CT) a 3D tiskárnu.

Jako modelový vzorek použili kus sádry, v němž se skrývala neidentifikovaná a nevypreparovaná fosilie. Pochází z berlínského Přírodovědeckého muzea (Museum für Naturkunde), jehož sbírky se během bombardování za druhé světové války ocitly pod hromadami suti. Skenováním vzorku vědci určili, že se jedná o obratel býložravého dinosaura rodu Plateosaurus. Byl objeven v letech 1910 až 1927 během vykopávek u německého Halberstadtu.

Data získaná výpočetní tomografií pak posloužila ke konstrukci virtuálního trojrozměrného modelu obratle, který vytiskla 3D tiskárna. Aniž by tak museli fosilii zdlouhavě preparovat, získali vědci dokonalou kopii nálezu.

Trojrozměrný model obratle vytiskla 3D tiskárna

Zdroj: Radiology, ScienceDaily

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy