Výsledky Jaltské konference z roku 1945 držely svět pohromadě přes 40 let
V nejznámějším krymském letovisku Jalta se rozhodlo o poválečném uspořádání Evropy – a hlavně to vydrželo až do přelomu 80. a 90. let. Schůzka, která se konala od 4. do 11. února 1945, se zúčastnili nejvyšší představitelé Sovětského svazu, USA a Británie: Josif Stalin, Franklin Delano Roosevelt a Winston Churchill.
Předmětem jednání tehdy bylo, vedle koordinace závěrečných operací proti Německu a Japonsku, zejména rozdělení sfér vlivů jednotlivých mocností. V roce 2011 natočili Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
Čtěte také
V první části se dozvíte, co se stalo v roce 1979. Například v Íránu došlo ke svržení šáha a islámské revoluci, začala čínsko-vietnamská válka, Margaret Thatcherová se na jedenáct let stala britskou premiérkou a začala občanská válka v Salvadoru.
V Československu začal být po mnoha letech opět pravidelně zaváděn letní čas, stát zdražil o sto procent benzín a naftu, zemřel bývalý prezident Ludvík Svoboda a konal se proces se členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Další zajímavé události doma i ve světě připomínají Petruška Šustrová a Petr Koura.
Pořad najdete na webu pouze do 16. března 2023.
Související
-
Zařadila Jaltská konference Československo do sféry sovětského vlivu? Je to mýtus, odpovídá historik
Na jaře roku 1945 se na Krymu ve městě Jalta sešli tři vrcholní státníci a představitelé protihitlerovské koalice. Setkání Spojenců navazovalo na setkání v Teheránu.