Vyřešená záhada antarktického vlka

George R. Waterhouse: Pes bojovný Dusicyon culpaeus (1838)

Analýza DNA pomohla vyřešit záhadu, která vědce mátla déle než tři století: Jak se na izolované Falklandy dostala psovitá šelma známá jako pes bojovný alias antarktický vlk?

Falklandské ostrovy dělí od nejbližší pevniny, kterou je pobřeží Argentiny, 460 kilometrů Atlantského oceánu. Žije zde množství ptačích druhů, ale žádný původní savec. Jediný zdejší savčí druh, pes bojovný (Dusicyon australis), kterého najdeme i pod jménem antarktický vlk, vyhynul v roce 1876. Pravděpodobně se živil ptáky hnízdícími na zemi. Dlouhotrvající záhadou ale bylo, jak se na ostrovy vůbec dostal. Jedna teorie říká, že se přeplavil z argentinského pobřeží na „vorech“ z vegetace, kterou příboj spláchl do moře. Jiné hovoří o nyní už zatopeném pevninském mostu nebo dokonce o tom, že částečně ochočené psovité šelmy přivezli jihoameričtí indiáni.

Příběhem psa z Falklandských ostrovů se v roce 1834 zabýval i Charles Darwin, který z nich osobně přivezl jednu lebku. Australští vědci z ní a také z dalšího, dosud neznámého vzorku, který spočíval na půdě muzea v novozélandském Otagu, odebrali malé množství DNA. Mohli tak porovnat DNA psa bojovného s jinými psovitými šelmami. Nebyli první – předchozí studie naznačovaly, že nejbližším příbuzným psa bojovného je jihoamerický pes hřivnatý (Chrysocyon brachyurus). Oba druhy se od sebe měly oddělit asi před 7 miliony lety a před 330 000 lety se měl pes bojovný nějakým způsobem dostat na Falklandy.

John Gerrard Keulemans: Pes bojovný Dusicyon culpaeus (1890)

Podle vědců z Adelaidské univerzity je ale tento závěr chybný. Porovnání DNA psa bojovného s více druhy psovitých šelem ukázalo, že jeho nejbližším příbuzným je lišce podobný vyhynulý jihoamerický druh Dusicyon avus. Vědci také zjistili, že oba druhy se oddělily před pouhými 16 000 lety, v době posledního glaciálního maxima. Stále však nebylo jasné, jak se pes bojovný dostal na izolované Falklandy. Řešení nakonec přineslo zkoumání podmořských teras u břehů Argentiny. Obsahují důkazy o tom, že před 18 000 až 25 000 lety byla hladina moře dramaticky snížená. Falklandy od Argentiny tak dělil jen 20 kilometrů široký mělký koridor. Ten mohli psi z Argentiny v zimě snadno překonat po ledu. Na Falklandy se tak pravděpodobně zatoulali při lovu tučňáků nebo tuleňů.

Zdroj: University of Adelaide

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina popularizace vědy