Vyplňování papírů, tabulek nebo hlášení postřiků včelařům zabere víc času než práce na farmě, říká sedlák Stehlík

14. červen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Stehlík
0:00
/
0:00

O zemědělství se v poslední době mluví neustále, jak se ale doopravdy žije sedlákům? Rod soukromého zemědělce Josefa Stehlíka hospodaří na statku v Chodouni u Zdic už od 17. století. Může tak vyprávět.

„Každý sedlák opravdu pracuje rukama, ale čím dál víc času mu zabírá administrativa, která rok co rok narůstá geometrickou řadou,“ říká Josef Stehlík. Není to pouze kvůli nařízením a dotacím z Evropské unie, ale taky kvůli práci našich politiků. „Ti se ve svých bohulibých dílech snaží chytit do svých evidencí kde co.“ Plnění nejrůznějších tabulek a dotazníků tak prý začíná převažovat nad samotnou práci na farmě.

Speciál: Naše zemědělství se bez peněz z řepky obejde, konstatuje agrární analytik

mák, řepka olejka

Řepka olejka. Plodina, která je v posledních týdnech „velebena i zatracována“, a to v nejrůznějších souvislostech. Je jí u nás opravdu „až příliš“? Proč? Obešlo by se bez ní naše zemědělství?

„Je to opravdu jeden z hodně velkých a bolavých problémů, které dnes máme,“ říká farmář, ale taky předseda Asociace soukromého zemědělství ČR. „Přestože jsem vysokoškolák, tak mi na to někdy hlava nestačí. Protože pochopit, co tím vlastně básník−legislativec vůbec chtěl říct, je občas nad lidské síly. Ti, co na to nestačí, si pak musí najímat odborné síly, které ale taky musí sami zaplatit.“

A pokud uděláte jen nějakou administrativní nechtěnou chybu, pak můžete čekat nemalou pokutu. Sedlák Stehlík k tomu přidává i příklad spojený se včelaři.

Včelaři vs. farmáři

„Od začátku roku tady máme legislativní paskvil, kdy musíte všem majitelům včelstev do pěti kilometrů od vašeho pole, navíc 48 hodin před, nahlásit, že budete provádět postřik pole, který může být pro včelu potenciálně nebezpečný. U nejběžnějšího 10hektarového půdního bloku je kolem 130 včelařů a vědět musíte dát každému z nich. Jakou formou se nepíše nikde, takže mailem, smskou nebo doporučeným dopisem. Když to ale neuděláte, hrozí vám až 4milionová pokuta.“

Včelaři nacházejí kvůli zimě desítky mrtvých včel. Letošní sezóna prý bude jednou z nejhorších

Včela - včely

Letošní dlouhá zima způsobuje problémy včelařům z Jesenicka. Kvůli přetrvávajícímu chladnému počasí zůstává většina včel zatím v úlech a včelaři očekávají špatnou sezonu. Včely totiž nestihnou opylovat první jarní květy, a včelaři tak přišli o první snůšku. Nižší produkce medu by se tak mohla odrazit na jeho ceně, případně by chybějící český med nahradily dovozy ze zahraničí. Ty loni meziročně klesly, nejvíce medu se k nám dovezlo z Ukrajiny.

Rodina Stehlíkova tak spočítala, že by od půlky dubna do půlky května, tedy v sezóně, kdy se půda ošetřuje postřikem, muselo směrem k 80 tisícům včelařům proběhnout asi 6,5 tisíce zpráv. A když pošlete smsku a začne pršet, tak logicky postřik neproběhne. Je to tak pořád dokola.

„Paradoxem je, že 90 % včelařů o to vůbec nemá zájem, protože své včely stejně nemůže nikam zavřít. Je to něco, čeho si v legislativní procesu prostě nikdo nevšiml a nedomyslel to do důsledků,“ myslí si sedlák.

„Dokonce jsme s tím měli i úsměvné situace, kdy včelař vyhrožoval sedlákovi, že jestli mu pošle ještě jednu nevyžádanou zprávu, tak si to s ním přijde vyřídit osobně,“ přidává konec historky. Přitom prý nechce zpochybňovat záměr chránit včely kvůli postřiku třeba pole s řepkou, ale tudy cesta opravdu nevede, dodává Josef Stehlík.  

autoři: Eva Hůlková , lup | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související