Vstup do roku 2018: populismus, změna klimatu a poplašné zprávy

3. leden 2018
Na novou podobu stánku budou nejspíš nejhůř zvykat pamětníci

Komentátoři se shodují, že v letošním roce patří k nejpalčivějším problémům lidstva populismus, změny klimatu a otázky hospodářského růstu. Vedle pesimistických hlasů ale zaznívají i hlasy po střízlivějším přístupu k šíření poplašných zpráv. Méně alarmismu, prosím!, zní titulek glosy v rakouském deníku Die Presse. Komentátor Thomas Kramar ve své poznámce kritizuje novoroční projev generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

„Vyhlásil nejvyšší stupeň nebezpečí pro celou planetu, aniž by ovšem upřesnil, co tím myslí. Prý se zhoršily konflikty všude na světě. To sice může být pravda, ale také nemusí,“ píše Die Presse. Sekulární obdoba strašení věřících z kazatelny výčty jejich hříchů ale podle listu mnoho užitku nepřinese. „Jsme už na všechny ty špatné zprávy zvyklí. Kolikrát nám říkali, že máme ale opravdu poslední šanci zastavit oteplování planety?,“ ptá se deník.

Podobná varování mají jediný efekt, ještě víc všechny otupí a uvrhnou do apatie. Je to jako varování na krabičkách cigaret, která se většina kuřáků naučila dovedně skrývat. „Možná by na přelomu roku bylo přiměřenější těšit se z katastrof, které se nestaly, ať už jde o lesy, které ještě nikdo nevykácel, nebo o jadernou válku, k níž zatím nedošlo,“ zamýšlí se Die Presse. „Soustřeďme se v novém roce na to, co je dobré. Jistě, mohlo by být mnoho věcí lepších. Ale optimismus sám o sobě dokáže pomoci,“ zdůrazňuje list.

Spustit audio
  • Zahraniční
  • klima
  • populismus
  • 2018