Vratislav Mynář: Odsuzujete slušného člověka bez důkazu, znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize

16. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kancléř Vratislav Mynář

Málokdy se stane, že by vrcholní politici vstupovali do rozhodování ve sportu. Český prezident Miloš Zeman to ale prostřednictví svého kancléře tento týden udělal. Ohradil se proti desetizápasovému trestu pro fotbalistu Pražské Slávie Ondřeje Kúdelu. Stopku mu udělila disciplinární komise UEFA, protože ho uznala vinným za to, že měl rasisticky urazit protihráče tmavé pleti Glena Kamaru, a to při utkání Evropské ligy.

Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu.

Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům. Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit.

►►► z otevřeného dopisu Vratislava Mynáře

(Zleva) Tenistka Petra Kvitová, Alexandra Mynářová, Vratislav Mynář, Kateřina Zemanová a prezident Miloš Zeman na utkání Evropské ligy mezi Slavií Praha a Interem Milán. Nad nimi stojí Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva Slavie.

Podle kancléře je se situací podrobně seznámen i prezident, který ji považuje za významnou nejen z hlediska sportu.

Zeman podle něj přeje fanouškům, aby se záležitostí nenechali odradit. K rozhodnutí disciplinární komise se ale jen na sociálních sítích kriticky vyjádřila řada dalších českých politiků.

Obsah Mynářova dopisu už podrobil kritice i Kamarův právní zástupce Aamer Anwar. „Tento dopis místy hraničí s šílenstvím, důrazně bych doporučil prezidentovi, aby se distancoval od tohoto fanatického prohlášení, které je v rozporu s omluvou Slavie Praha. Jen přispěje k podněcování dalších rasistů, aby vylezli z kanálů," napsal Anwar mimo jiné v obsáhlém prohlášení na Twitteru.

Výrok týdne s Lucií Vopálenskou najdete v audiozáznamu. Ptali jsme se zástupce šéfredaktora serveru Seznam Zprávy Jiřího Hoška, který byl i rozhlasovým zpravodajem ve Velké Británii. Dalším hostem byla advokátka a ředitelka společnosti In Iustitia Klára Kalibová.

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související