Vrak lodi kapitána Kidda

23. září 2010

Tým archeologů-potápěčů z Indianské univerzity objevil vrak lodi, kterou v 17. století zajal legendární pirát William Kidd.

S označením pirát možná někteří nebudou souhlasit, protože kapitán Kidd v roce 1695 v Londýně získal korzárský patent, který mu umožňoval plenit pirátské nebo francouzské lodi, které se plavily v mezinárodních vodách.

Logo

Jednou z lodí, které zajal v Indickém oceánu, byl i arménský Kupec Quedagh. Loď, která vezla náklad zlata, stříbra a indického hedvábí, Kidd později potopil v Karibiku. Sám se pak na jiné lodi plavil do New Yorku, kde měl čelit obvinění z několika trestných činů.

Vrak lodi nyní archeologové objevili v mělké průzračné vodě asi 20 metrů od pobřeží ostrova Catalina, který náleží Dominikánské republice. Konstrukce lodi, poloha vraku a počet i typ lodních děl podle univerzitní zprávy zcela odpovídá historickým záznamům, které popisují Kupce Quedagha a jeho konec.

A jak vypadal konec Williama Kidda? Kapitán byl v New Yorku zatčen a převezen do Anglie, kde byl v roce 1701 za vraždy a pirátství odsouzen k smrti oběšením. Jeho tělo pro výstrahu ostatním pirátům dva roky viselo na Temží.

Potápeč zkoumá jedno z lodních děl
autor: Martina Otčenášková
Spustit audio