Voláme všechny Čechy! Aneb když nejen Praha povstala

7. květen 2025

Boj o rozhlas, osvobozování Plzně nebo Liberce, ale také plíživý nástup další totality – novinářka Lucie Korcová, dokumenatrista Adam Drda a ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa se zamýšlejí nad tím, co všechno přinesl konec války na českém území. A přidávají i vzpomínky svých příbuzných, kteří zažili pád nacismu na různých místech Československé republiky. Pestrobarevnou mozaiku, kterou přinesly poslední válečné dny, skládají autoři v novém dílu Hlasů paměti.

„Babička mi vyprávěla, že ženy zatarasovaly dveře a nechtěly muže pustit ven. Protože se toho 5. května drali do ulic, že chtějí osvobozovat Prahy,“ vypráví Mikuláš Kroupa. Přestože se část jeho rodiny nakonec skutečně do Pražského povstání zapojila, nikdo nebyl naštěstí zraněn.

Připravili: Lucie Kocová, Adam Drda, Mikuláš Kroupa
Dramaturgie: Lucie Korcová
Hudba: Matěj Kroupa
Premiéra: 7. 5. 2025
Kreativní producent: Vojtěch Koval
Postprodukce, sound design: Iva Podzimková

Květnové povstání českého lidu odstartovala 5. května 1945 dnes již legendární věta rozhlasového hlasatele Zdeňka Mančaly: „Je právě sechst hodin“.

Od té chvíle totiž rozhlas začal vysílat výhradně česky a lidé v ulicích spontánně vyvěšovali československé vlajky. Napětí v hlavním městě celé dopoledne narůstalo, docházelo k potyčkám mezi Čechy a německými okupanty. Rozbuškou povstání se nakonec stal boj o rozhlas.

Čtěte také

„Proti mně šel jeden zachránce a povídal: ‚Bratře, tumáš!‘ A vrazil mi něco do ruky. Viděl jsem to poprvé. Bylo to takové vajíčko,“ vzpomínal pro Paměť národa Otakar Rambousek, který se zúčastnil bojů o rozhlasovou budovu na Vinohradské třídě. „A on to byl ruční granát.“

Povstalcům za pomoci české policie se nakonec podařilo zvítězit. Přesto se Němci nevzdali. V noci 6. května 1945 proto kolem rozhlasu, tak jako na mnoha dalších místech po Praze, vyrostly barikády. Bojovalo se tady až do 8. května.

Jak vypadalo osvobozování dalších měst na českém území? Jaké přivítání čekalo na Američany v Plzni? A jaké rodinné vzpomínky na konec války mají Lucie Korcová, Adam Drda a Mikuláš Kroupa? Uslyšíte v novém dílu Hlasů paměti.

Celý pořad najedete v audiozáznamu. Nová epizoda vychází každých 14 dní. Přihlaste se k odběru, ať vám neuteče žádný díl! 

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.