Vliv stalinismu na obyčejné lidi asi nejlíp popisuje spisovatel Koestler
Arthur Koestler byl autorem mnoha naučných knih i románů. Jeho asi nejznámějším byla Tma o polednách, kniha navíc jako jediná vyšla v češtině.
Společným jmenovatelem jeho knih je zhoubnost totalitních režimů a válek. V repríze ho připomenou Pavel Hlavatý a Jan Sedmidubský.
Na webu poslouchejte jen do 10. července 2024.
Související
-
Alexandr Mitrofanov: Nekončící stalinismus jako ruský základ
Boris Akunin se stal v uplynulém čtvrtstoletí nejpopulárnějším ruským spisovatelem mezi autory, o kterých lze mluvit jako o beletristech i tvůrcích hodnotné literatury.
-
Jak zněl stalinismus? To nejlepší z oslav sovětského vůdce v československém éteru od 30. let
Tři dobové anekdoty uvádí, že Lenin se ve skutečnosti nejmenoval Lenin, Stalin nebyl Stalin a říjnová revoluce nebyla v říjnu. Chyba byla i v datu Stalinových narozenin.
-
Vánoční dobročinnost od první republiky po stalinismus – stopy v rozhlasovém archivu
Vánoce jsou časem, kdy lidé uskutečňují dobročinné akce. Bylo tomu tak již v první polovině 20. století, o čemž svědčí materiály uložené v Archivu Českého rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.