Vlastimil Kybal aneb Zapomenutá osobnost našeho exilu
Historik a diplomat Vlastimil Kybal se pro nás stal zapomenutou osobností českého poúnorového exilu. Připomeňte si ho s námi.
Čtěte také
Kybal napsal řadu historických děl z období novověku i středověku, například třísvazkové Učení Mistra Jana Husa. Do diplomatických služeb Československa nastoupil v roce 1920.
Jako vyslanec pro Mexiko a středoamerické republiky byl v roce 1939 svědkem německé okupace. Odešel proto do exilu do Spojených států, kde v roce 1958 zemřel.
V repríze ho připomíná historik Jaroslav Hrdlička, na webu poslouchejte jen do 10. března 2025.
Související
-
Hladký průběh února 1948 umožnila i nenápadná práce Karla Švába
Jméno komunistického náměstka ministra národní bezpečnosti Karla Švába je nejčastěji spojováno s jeho obžalobou v procesu s Rudolfem Slánským.
-
Neznámé tváře února 1948: Nenápadný pomocník převratu Josef David
Hladký průběh komunistického převratu v únoru 1948 byl umožněn i tím, že se nesešli poslanci. Předseda tehdejšího Národního shromáždění Josef David je nesvolal.
-
Neznámé tváře února 1948. Poslechněte si čtyři příběhy aktérů komunistického převratu
KSČ 25. února 1948 formálně získala moc, ve skutečnosti proces provázel tvrdý nátlak na politiky včetně Edvarda Beneše. Události připomínáme čtveřicí mimořádných Portrétů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.