Vládní strategie pro boj s korupcí? Jenom kompromisy, které vyhoví hlavně politikům, říká Transparency International

15. prosinec 2014

Od roku 1999 vzniklo už pět vládních strategií pro boj s korupcí. Tu poslední z nich dnes projedná vláda.

Adresuje v ní výkonnou a nezávislou exekutivu, otevřený přístup k informacím, hospodárné nakládání s majetkem státu a rozvoj občanské společnosti.

„Například služební zákon je ukázkou toho, že se vždy najde kompromis, který vyhovuje zejména politikům,“ řekl v našem vysílání ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

Podle něj jde ale jen o další promarněnou příležitost skutečně odpolitizovat a profesionalizovat státní správu.

Podobně Ondráčka vidí i návrh zákona o státním zastupitelství. „Hrozí, že velmi silně posílí vliv ministerstva nad obsazováním pozic uvnitř zastupitelství.“

„Je dobře, že vláda nějakou strategii vůbec promýšlí a je dobře, že to ministr Dienstbier zvedl a vládě předložil,“ dodal ředitel protikorupční organizace.

Ten sice vítá veřejná majetková přiznání politiků, ale v případě lidí, kteří vstupují z podnikatelského prostředí, je každý zákon krátký, tvrdí Ondráčka.

„Na to musí fungovat velmi tvrdá veřejná kontrola, role médií, nevládních organizací a dalších, kteří budou sledovat každý konkrétní krok, jestli střet zájmů, který tam přítomen je, není zneužit.“

Ústřední je společenská změna mravního klimatu, jenom zákonné úpravy problém nevyřeší.

„Potřebujeme pracovat na tom, aby se korupce nevyplácela, aby ji lidé odsuzovali, a ty, kteří se na ní podílí, takové jednání vyřazovalo ze slušné společnosti. Musíme pracovat na tom, aby lidé měli ke korupci velmi vysokou rezistenci a nebrali ji jako normu,“ vyzval David Ondráčka.

autoři: oci , bum
Spustit audio