SERIÁL

Vladimír Šlapeta: Hledám duši každého místa

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Architektura, skleněná konstrukce, ilustrační foto

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V pěti dílech Radioknihy vzpomíná teoretik a historik moderní architektury nejenom na svou kariérní dráhu architekta, ale i na místa, kde nechal svou duši...

Vyprávění začíná v Olomouci, kde se v roce 1947 narodil do rodiny architekta Lubomíra Šlapety. K tomuto povolání byl částečně předurčen a po studiu na ČVUT v Praze působil jako architekt zejména v Ostravě, v Brně a v Praze. 

V 80. letech během dlouholeté práce na pozici vedoucího oddělení architektury Národního technického muzea v Praze sepisoval také monografie českých architektů. Úspěchy sklízel i v zahraničí, a to například jako organizátor výstav nebo jako profesor na univerzitách v Berlíně, ve Vídni i v Lublani.

03825549.jpeg

Na ČVUT se v 90. letech vrátil a působil jako její děkan. Mezi lety 2006-2010 byl děkanem Fakulty architektury VUT v Brně. Za svou práci získal ocenění a jako znalec oboru vydal několik publikací o moderní architektuře v Prostějově i v Praze. Věnoval se také slavným vilám z Moravskoslezského a Zlínského kraje. 

Život Vladimíra Šlapety ovlivnilo mnoho budov a míst, stejně tak jako zajímavých osobností především české architektury. V každém díle vzpomíná na své kolegy a vzory, je spojován se jmény jako Jan Kaplický, Adolf Loos či Bedřich Rozehnal. 

Organizoval výstavy u nás i v zahraničí, a to v době, kdy nebylo lehké vycestovat za hranice. Ve svých úvahách porovnává Šlapeta práci architekta v době funkcionalismu a moderny s tou současnou a zároveň provádí posluchače každým místem, ve kterém našel nebo i zanechal kus duše. 

Pro programovou řadu Osudy Českého rozhlasu Vltava natočilo pětidílné vyprávění Vladimíra Šlapety v roce 2007 brněnské studio Českého rozhlasu. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas