Vladimír Dlouhý: Jednu administrativu podnikatelé zvládnou, patnáct je už otrava
Stanou se podnikatelé lovnou zvěří byrokratické zvůle? Opravdu Finanční správa vidí podnikatele jako zločince? Jak byznys v Česku ovlivní nově zavedené kontrolní hlášení DPH a chystaná Elektronická evidence tržeb?
„Doufám, že moje účetní, které jsem před týdnem touto dobou poslal všechny doklady, to stihla,“ začíná rozhovor na téma kontrolního hlášení prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že podle něj byly podmínky kontrolního hlášení zbytečně tvrdě nastavené s velkou byrokratickou zátěží.
„Ten zákon je dnes realita a já ho tak přijímám, ale není pravda výtka, že bychom se k tomu nějak nestavěli,“ reaguje dlouhý na otázku spojenou s elektronickou evidencí tržeb (EET).
Jedna konkrétní administrativa – vždycky se ukáže, že ji zvládneme. Ale jestli jich těch konkrétních administrativ je 10 nebo 15 – pak už je to otrava.
A jaké jsou tedy výhrady Dlouhého vůči EET? „Když ředitel Finanční správy řekne, že vybere 10 miliard na DPH více, tak to asi špatně není. Tam je otázka, jestli to těch 10 miliard opravdu bude. Zadruhé je to forma – ta sankce je velmi drakonická – je až pět set tisíc korun,“ vyslovuje se Dlouhý s tím, že Hospodářská komora proti samotnému kontrolnímu hlášení nic nenamítá.
„EET je dobře, elektronizace bude vstupovat do našeho života a EET nám pomůže zlepšit konkurenční prostředí,“ uvádí Dlouhý, ale dodává: „Myslím si na druhé straně, že kontrolní hlášení bylo zbytečně tvrdě připravené, nebylo dobře promyšlené a jsou tam zbytečné sankce a dohání se to ex-post.“
„Považuji za nepřijatelné, aby podnikatelé představovali v očích daňových úředníků a priori zločince," napsal jste na svém blogu. To se děje?
„Tady jako kdyby trošku platila presumce viny – že úřady, nejen finanční, po těch podnikatelích jdou s představou: ty můžeš být podvodník a já si musím vyjasnit, jestli tím podvodníkem nejseš – zatímco ten přístup by měl být přesně opačný,“ říká Dlouhý.
Podle něj patří mezi základní podmínky pro podnikatele nejen přístup finančních úřadů, ale také vytvoření dobrého podnikatelského prostředí nejen pro velké firmy, ale také pro malé a střední podniky, což se však podle prezidenta Hospodářské komory v Čechách příliš nedaří.
Aktuální hospodářský růst
„Musíme si říct, co je to vlastně je ten růst, o kterém říkáme, že dobrý. My jsme měli recesi v letech 2012 a 2013 – pak jsme měli najednou jeden z nejrychlejších růstů v Evropě,“ říká Dlouhý, který uvádí, že velkou měrou se o růst zasloužilo čerpání evropských fondů a snížení cen ropy. Samotný zdravý růst ekonomiky ČR je podle Dlouhého jen 2 procenta místo uváděných 4, 3 %.
„Evropská Unie roste pomaleji než Česká republika, i vývoz je ovlivněný spíše pomalejším růstem. Kdybychom byli orientování na regiony, které rostou rychleji, tak by to bylo lepší,“ říká Dlouhý a dodává k exportní politice, že velká část našeho vývozu do Německa vstupuje do výrob, které jsou dále závislé na trzích Číny a USA. Proto je třeba sledovat na trhu i tento sektor.
Celý rozhovor Michaela Rozsypala s prezidentem hospodářské komory Vladimírem Dlouhým si poslechněte ze záznamu Českého rozhlasu Plus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.