Vláda je úspěšná. Ostatní strany by udělaly lépe, kdyby s námi spolupracovaly, říká Vokřál (ANO)

18. únor 2019

Sněm vládního hnutí ANO skončil bez překvapení. Předsedou zůstává premiér Andrej Babiš, prvním místopředsedou Jaroslav Faltýnek. ANO nemá žádný důvod k velkým změnám ve vedení. Ve vládě je dominantní silou, uchytilo se v regionech a podle průzkumů by s velkým náskokem opět vyhrálo volby do Sněmovny.

„Vítězná sestava se nemění a když to funguje, tak nevidím důvod, proč bychom měli dělat zásadní změny ve vedení,“ říká staronový místopředseda hnutí Petr Vokřál, který v boji o post prvního místopředsedy ustoupil právě Faltýnkovi.

Radko Kubičko: Sjezd vítězů na dohled od centrály koncernu

Zleva místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, předseda Andrej Babiš, místopředsedkyně Jaroslava Pokorná Jermanová a místopředseda Richard Brabec na sněmu ANO

Setkání proběhlo v poklidném duchu, majitel opět získal vedení. Všichni ho sice nevolili, ale nikdo nekritizoval. Frakce se netvořily, nebylo z čeho. To není zpráva o setkání obchodní společnosti ze svěřenského fondu, ale výsledky už pátého sjezdu vládního hnutí ANO. 

Vokřál ze sněmu vyzdvihuje projev předsedy Babiše, který mimo jiné kritizoval projevy papalášství v hnutí ANO. „Je to o morálce každého z nás. Čtyři roky jsem byl na brněnské radnici jako primátor a myslím, že jsem nikdy papalášství nepropadl,“ reaguje s tím, že k tomu v rámci hnutí dochází minimálně.

„Nechceme, aby se to dělo vůbec. Velmi často jsme terčem pro každou relativní drobnost, k níž v našem hnutí dojde, které ale v minulosti nebyly tak silně akcentovány,“ dodává.

S kritickým projevem na sněmu vystoupil i ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), uvnitř hnutí by se prý mělo více diskutovat. Nakonec ale místopředsedou zvolen nebyl, podle Vokřála to ale nesouvisí s jeho projevem: „Sice se o čtyři hlasy nestal místopředsedou, ale do předsednictva se dostal s druhým největším mandátem.“

Jsme úspěšní

Vokřál oceňuje výsledky ideové konference hnutí, o kterém prý často slyší, že nemá program. „To není pravda. Máme jasný program na vládní i komunální úrovni,“ uvádí s tím, že hnutí se daří plnit volební program, což dokazují jeho preference.

„Základním kritériem je zvednout kvalitu života. Bezbřeze se diskutuje o pravici a levici, ale naše hnutí opravdu cílí na zlepšení kvality života každého z nás. Jsme poměrně široce rozkročení, ale v liberálním, svobodném a pragmatickém směru. To rezonuje v České republice i v rámci Evropy,“ zdůrazňuje.

Vyčítají nám, že jsme doleva. Ale my říkáme, že budeme snižovat daně. A děláme to. Na rozdíl od pravicových partají před námi. Snažíme se o rozpočtovou kázeň.
Petr Vokřál

Macura ale také kritizoval, že hnutí ANO nemá moc velký koaliční potenciál. „Děláme vše pro to, abychom byli pro naše občany volitelní. Jsme součástí úspěšné vlády,“ podotýká Vokřál s tím, že i preference ostatních stran by rostly rychleji, pokud by na vládě spolupracovaly a proti hnutí ANO se nevymezovaly.

Připouští, že hnutí ANO voliče polarizuje, důvodem může být třeba zavádění EET nebo kauzy kolem premiéra Babiše, který je „silnou osobností a silné osobnosti obecně polarizují společnost,“ konstatuje Vokřál.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související