Viktor Orbán slibuje a zlevňuje potraviny, benzín i hypotéky. Proti němu stojí sjednocená opozice

Maďarský premiér Viktor Orbán zahájil předvolební kampaň. Prodloužil platnost zastropovaných cen pohonných hmot a naznačil, že pokud parlamentní volby 3. dubna opět vyhraje, zavede štědřejší opatření na podporu rodin. Nadcházející hlasování však pro něj bude nejobtížnější za celých dvanáct let jeho vlády, píše agentura Reuters.

Poprvé od roku 2010 se proti Orbánově vládnoucí nacionalistické straně Fidesz letos postaví jednotná fronta opozičních uskupení. Reuters očekává nejtěsnější výsledek voleb, jaký kdy Orbán zažil. Podle průzkumu institutu Republikon měl v lednu Fidesz jen dvouprocentní náskok před opozicí.

Cestu Viktora Orbána k vítězství komplikuje sjednocená opozice, rostoucí inflace i spor s Evropskou unií o demokratické hodnoty.

Premiér ve svém nedávném výročním projevu své soupeře obvinil z toho, že zemi vrátí ke špatnému hospodaření, které málem způsobilo finanční kolaps v roce 2008. Orbán mluvil jen krátce poté, co vůdce opozičního bloku Péter Márki-Zay na Facebooku uvedl, že jeho uskupení šesti stran získalo dostatek podpisů k tomu, aby mohlo postavit kandidáty ve všech 106 volebních okrscích.

Čtěte také

Cestu Viktora Orbána k vítězství komplikuje kromě sjednocené opozice i rostoucí inflace, která zřejmě dosáhne nejvyšších hodnot od roku 2008. Je tu ale také spor s Evropskou unií o demokratické hodnoty, kvůli němuž Brusel zmrazil Maďarsku fondy k obnově ekonomiky po pandemii.

Aby Orbánova vláda zmírnila dopad sílící inflace, omezila před několika týdny ceny základních potravin a rozšířila už zavedené limity cen také na energie, pohonné hmoty a hypoteční úvěry, a to až do půlky května. I tak ale rostly v lednu ceny spotřebního zboží nejrychleji za posledních patnáct let.

Orbán varoval, že by mohly přijít „statisíce až miliony uprchlíků, kteří by zcela překreslili politickou a ekonomickou krajinu Maďarska“.

Maďarský premiér ve svém projevu také vyjádřil naději, že je možné vyhnout se rusko-ukrajinské válce, a varoval, že v případě konfliktu by mohly do Maďarska přijít „statisíce až miliony uprchlíků, kteří by zcela překreslili politickou a ekonomickou krajinu Maďarska“. Ostatně právě odmítání migrantů patří podle agentury Reuters k hlavním Orbánovým tématům.

Pozvánka pro Donalda Trumpa

Britský deník Guardian přidává, že současný maďarský premiér se snaží posílit své šance i tím, že do země pozval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kdyby Trump Budapešť skutečně navštívil, byla by to jeho první zahraniční cesta od roku 2020.

Čtěte také

Viktor Orbán patřil k prvním Trumpovým příznivcům. Podpořil ho už v létě 2016 a znovu o čtyři roky později. Oba politici spolu také telefonicky hovořili letos v lednu a Trump vyjádřil Orbánovi podporu do dubnových voleb. Osobní návštěva by ale pro maďarského premiéra znamenala ještě mnohem více.

Osobní setkání obou mužů proběhlo už v roce 2019 v Bílém domě. Trump tehdy poznamenal, že s Orbánem jsou si podobní jako politici. „Váží si vás celá Evropa. Jste tak trochu jako já, sice poněkud kontroverzní, ale to nevadí,“ prohlásil tehdejší americký prezident.

Po Trumpově odchodu ale vztahy Budapešti s Washingtonem poněkud ochladly. Maďarsko bylo například jedinou zemí v Evropě, kterou současný prezident Joe Biden nepozval na nedávný Summit demokracie, připomíná deník Guardian.

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách, témata pro vás vybrala Gita Zbavitelová.

K odporu proti válce s Ukrajinou se hlásí i řada konzervativních hlasů v ruské společnosti. Vlivný výbor Evropského parlamentu vyzývá k důraznějšímu boji proti oligarchům. Zmiňuje i Andreje Babiše. Afghánští diplomaté v zahraničí zůstali po nástupu Tálibánu bez peněz a někdy i střechy nad hlavou. A dostává se ruským sportovcům zvláštního zacházení?

Spustit audio