Vícerychlostní Evropu už máme. Je otázkou, jestli ji chceme mít i dál, říká europoslanec Poc (ČSSD)

27. březen 2017

Evropská unie bude buď jednotná, nebo nebude vůbec. Takový vzkaz vyslali zástupci 27 členských zemí na neformálním summitu v Římě. Přijatá deklarace také zmiňuje, že jednotlivé členské státy míří sice za stejným cílem, ale pokud to bude nutné, postoupí různým tempem. Můžeme tomu rozumět jako přitakání modelu takzvaně vícerychlostní Evropy?

„Upřednostňoval bych, aby členské země Unie našly společný zájem,“ uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09 a Starostové).

Ten se obává, že rozdělování Evropy na různé rychlosti a podspolky je cesta, která povede k tomu, že Unie začne ztrácet svůj význam. „To bude v důsledku nejhorší pro takové země, jako je Česká republika.“


Máme velký problém v otázce solidarity. Vnímáme solidaritu jednosměrně, tedy že by ostatní měli pomáhat nám, ale ten druhý směr nevnímáme. Nejsme schopni občanům vysvětlit, že i to je součástí Evropy a je to i v našem zájmu. V tom máme velké mezery a výsledkem je, že podle průzkumů je popularita a podpora Evropské unie v České republice jedna z nejnižších v Evropské unii. Soutěžíme s Británii, která přijala rozhodnutí, jaké přijala. Myslím, že to je také výsledek fungování politických elit.Luděk Niedermayer

„V České republice existuje široká shoda, že máme rádi společný trh, a myslím, že máme také shodu v otázkách obrany a bezpečnosti. Dvě věci ve kterých se ale nesnažíme, jsou otázky solidarity a podpory dnešního modelu Evropské unie,“ popsal slabé místo Česka ve vztahu k Unii Niederemayer.


Česká republika má problém s kvótami, ale nemá problém se solidaritou jako takovou. Ostatní země vědí, že se na solidárních mechanismech podílíme a nejsme jen příjemci strukturálních dotací… To, že skončíme na okraji EU, hrozí proto, že po letech masáže bývalými vládami je euroskepse u nás skutečně velká. Je možné, že i když se vláda rozhodne, že chceme patřit k užšímu jádru Unie, tak dnešní euroskeptická populace to nepřijme. Neumíme vykomunikovat výhody, které jasně plynou z příslušnosti k evropskému klubu. Pavel Poc

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) konstatoval, že vícerychlostní Evropa je situace, kterou už máme. „Máme eurozónu nebo Schengen, ve kterých nejsou všechny země, máme také různé stupně ekonomické spolupráce.“

„Vícerychlostní Evropa je fakt. Teď je otázka, jestli se tímto směrem vydáme i dále,“ tvrdí politik.

Ten souhlasí s Niedermayerem, že pro země jako je Česká republika může vícerychlostní model vypadat zajímavě, ale z dlouhodobého hlediska je nevýhodný.

„Dvourychlostní Evropa není to nejvýhodnější řešení, jak pokračovat v integračním procesu, protože by to znamenalo zakonzervování rozdílů mezi starými a novými členskými zeměmi. Chceme si vyjasnit, jak se zapojit do hlavního proudu evropské integrace, jaký prostor je zde pro nás a jaký prostor pro země Visegrádské čtyřky,“ vysvětlil europoslanec.

Podle něj je v zájmu České republiky zůstat v hlavním evropském proudu. „A hlavně u stolu, abychom mohli rozhodovat, protože poslední krok vícerychlostní Evropy neznamená více svobody, ale výrazně méně příležitostí ovlivňovat unijní politiku.“

„Byl by to přesun z těch, co spolurozhodují, do pozice těch, kteří pouze poslouchají. A to bychom rozhodně nechtěli. Chceme, aby Česká republika hrála v Evropské unii nějakou roli a pokud možno čím dál významnější,“ shrnul Pavel Poc.

autoři: ves , oci
Spustit audio