Většina ukrajinských migrantů teď ztratila nárok na podporu od českého státu

2. červenec 2023

Lex Ukrajina vstupuje v platnost. Od 1. července došlo k úpravě systému podpory ukrajinských uprchlíků. Nevládní organizace už varují před jeho dopady. Může podle nich mimo jiné nutit legálně zaměstnané Ukrajince s nízkým platem, aby pracovali načerno. „Ve chvíli, kdy má člověk legální zaměstnání a uvede svůj příjem, ve velké většině případů ztratí nárok na jakoukoli podporu, nebo dostane jen velmi minimální,“ tvrdí Matěj Šulc z Organizace pro podporu uprchlíků.

Dodává, že pro Ukrajince s minimální nebo jen mírně vyšší mzdou to je problém, zejména  v případě bydlení.  

Čtěte také

„Už teď víme, že pro zhruba 30 lidí, se kterými jsme v kontaktu, nastává vážná situace, protože zatím bydleli na ubytovnách, kde jim nájemné hradil stát,” popisuje Jana Kincová Křížková z oblastní Charity Žďár nad Sázavou na Vysočině.

Od července už za ně stát nájemné nezaplatí. Jenže změna byla nutná, vysvětluje ředitelka Kateřina Jirková z ministerstva práce a sociálních věcí: „Šlo o to, že pokud se novelizovaná legislativa nepřijme, není podle jakého zákony tyto lidi zabezpečit.” 

Dosavadní zákony a vládní nařízení totiž platily právě do konce měsíce června. Poslanecká sněmovna přijala novely zákonů označované jako Lex Ukrajina jednohlasně: pro bylo 160 ze 160 přítomných poslanců – a to je opravdu mimořádné.

Jaké komplikace čekají pracovníci humanitárních organizací, si poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno Víta Pohanky.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související