Většina Rusů má informace jen z televize, internetu nevěří, tvrdí ruský aktivista Litvin
„Putin mluvil 20 let o tom, že internet je odpadkový koš, zprávy z něj jsou nepravdivé a věřit se dá jen televizi. Po takových dvou dekádách lidé vůbec nemají potřebu získávat informace odjinud. Protože jim nevěří,“ vysvětluje umělec a aktivista ruského původu Anton Litvin, který dlouhodobě žije v Česku. Je i jedním z pořadatelů protestního průvodu proti válce na Ukrajině.
Litvin dodává, že Putin je pro mnohé Rusy něco jako člen rodiny, protože k nim od rána do noci promlouvá z obrazovky.
„Lidé začínají vnímat a myslet jako nějaké zombie,“ říká. Dodává, že ve chvíli, kdy vešel v platnost nový zákon, na základě kterého hrozí jen za slova o válce na Ukrajině až patnáct let vězení, tak se demonstrovat v ulicích už téměř nikdo neodváží.
Čtěte také
„Cena lidského života je v Rusku bohužel velmi malá,“ uvažuje Litvin. Minimálně rodiny padlých vojáků pravdu o obětech konfliktu znají, ale nikdo se neodhodlá k nějakému otevřenému protestu.
Aktivista také upozorňuje, že až 80 procent Rusů nikdy nebylo v cizině a vycházejí primárně z toho, co vidí ve státním televizním vysílání, které je dlouhodobě připravuje na světový konflikt.
Právě v takové společnosti Anton Litvin žít nechce. Proto z Ruska odešel a na návrat nepomýšlí.
Jak dlouho ještě Putin vydrží v čele federace? A kdo by mohl být příštím lídrem? Poslechněte si celý audiozáznam Osobnosti Plus Lucie Vopálenské.
Související
-
Pazderka: Počty padlých vojáků vnímá ruská společnost velmi citlivě. Pro Kreml je to rizikový faktor
Kdy se stal z herce Zelenského pravý lídr Ukrajinců? Tomáš Pancíř se ptal šéfredaktora serveru Aktuálně.cz Josefa Pazderky, který je přímo na Ukrajině.
-
Alexandr Mitrofanov: V Rusku pokračuje polarizace společnosti, Navalnyj urychlovačem
V Petrohradu 31. ledna probíhaly masové protesty na podporu zatčeného Alexeje Navalného a proti politice Kremlu. Policie mezi jinými zadržela designéra Jevgenije Agafonova.
-
Libor Dvořák: Současná ruská společnost se mění ve zjevně protiputinskou
Neděle 31. ledna byla dalším dnem celoruského protestu, jehož snahou je dosáhnout osvobození opozičního politika Alexeje Navalného.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.