Veronika Pehe: Prosadí Kaczyński nedemokratické prezidentské volby během pandemie?

29. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslaw Kaczynski

Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) rozhodla, že by se prezidentské volby, jejichž termín je stanoven na 10. května, měly konat korespondenční formou.

Na tom by samo o sobě nebylo nic zvláštního – korespondenční volby během koronavirové krize proběhly například v Bavorsku. Problémem ale je, že v Polsku neexistuje pro takové volby odpovídající legislativa.

Čtěte také

Tu proto PiS 6. dubna narychlo odhlasovalo v Sejmu, ale podle zákonných lhůt nejspíše vejde v platnost pouhé čtyři dny před volbami, až projde Senátem a podepíše ji prezident. I přesto se už začaly tisknout volební lístky a polská pošta, která je má distribuovat, požádala místní samosprávy o osobní údaje voličů. K takovému postupu ale zatím neexistuje žádný právní podklad.

Proč PiS tak naléhá na překotnou akci a volby neodloží? Pro Jarosława Kaczyńského, předsedu strany a šedou eminenci polské politiky, je setrvání servilního Andrzeje Dudy v prezidentském křesle nutné k realizaci rozsáhlých reforem.

S každým dalším měsícem protipandemických opatření a prohlubující se ekonomickou krizí bude současná vláda tratit na důvěře občanů – PiS proto potřebuje Dudu zvolit teď, dokud má stále vysoké preference.

Proč legitimizovat nelegální volby?

Čtěte také

Nezapomeňme, že opoziční kandidáti nemohli v době pandemie vést regulérní kampaň a setkávat se s voliči. Jakékoliv volby v této době tak jsou spíše referendem o pokračování Dudova mandátu než rovnou soutěží mezi vícero kandidáty.

Nad logistikou voleb se přitom vznáší mnoho otazníků. Jak budou hlasovat lidé v karanténě? Bude zaručena tajnost hlasování? Některé státy dokonce avizovaly, že v době pandemie neumožní korespondenční hlasování Polákům žijícím v zahraničí.

K tomu můžeme přičíst některé obce, které protestují proti současnému postupu a odmítají poště vydat informace o svých voličích. Bude se ještě jednat o všeobecné, demokratické volby, když z nich bude řada voličů vyloučena?

Je více než jasné, že nikoliv. Aktivisté nabádají, aby občané zaplavili odpovědné orgány stížnostmi na protiprávní nakládání se svými osobními údaji. Nezapomínejme ale, že justice už je téměř kompletně v rukou vládní strany a tyto stížnosti tak budou představovat nanejvýš nepříjemnou byrokratickou obstrukci.

Čtěte také

Parlamentní opozice by volby nejraději o několik měsíců odložila. I přes intenzivní snahy domluvit se s některými rebely z vládního tábora k tomu ale nemá v Sejmu většinu. Mnozí tak vyzývají k bojkotu voleb, mezi nimi například i bývalý předseda Evropské rady Donald Tusk. Je to pochopitelná strategie: proč legitimizovat nelegální volby?

Účast v korespondenčním hlasování odmítá i Małgorzata Kidawa-Błońska z Občanské platformy, nejsilnější opoziční strany, donedávna považovaná za Dudovu hlavní protikandidátku. Budou-li ji ostatní kandidáti následovat a apelovat na neuznání voleb mezinárodním společenstvím, bude mít PiS opravdové problémy. Byl by to odvážný krok, nicméně celá roztříštěná opozice se k němu nejspíše neodhodlá.

Veronika Pehe

Dojde-li skutečně k těmto volbám, vítězem bude Jarosław Kaczyński. Prezident Duda se slabým mandátem, kterého značná část voličů bude považovat za nelegitimního, je pro něj výhodný: od takového prezidenta lze jen stěží očekávat samostatnost. Kaczyński tak bude mít volnou ruku, aby dále uskutečňoval svou vizi národně-konzervativní revoluce.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

autor: Veronika Pehe
Spustit audio