Veřejná diskuze v Česku se stává vulgárnější, shodují se hosté Pro a proti

3. únor 2016

Jen vypršela autorská práva na knihu Mein Kampf Adolfa Hitlera, v Německu vychází jeho komentované vydání. Na antisemitismus svým způsobem navazuje kupříkladu Adam B. Bartoš, který ve své poslední knize nevěří na plynové komory a židé podle něj vymysleli holokaust, aby mohli založit Izrael.

Je dobře, že takové publikace u nás vycházejí, nebo bychom se jim a názorům, které se jim podobají, měli účiněji bránit? Hrubne česká veřejná debata a stává se lživou?

„Mnohem horší než hrubnutí je nedostatek faktů a emoce o ničem,“ uvedl v pořadu Pro a proti publicista Jan Urban.

Podle něj vulgarita a agrese nastupuje přesně v okamžik, kdy neexistují informace a konkrétní argumenty. „Vulgarita je argument blázna.“

Požadavek svobody projevu ale musí zůstat nedotčen. „Už před rokem 1989 jsem měl prokurátorské varování na 12 let za rozvracení republiky za novinářskou činnost, takže po mně nechtějte, abych chtěl omezení svobody projevu,“ dodal Urban.

„Zodpovědnost je klíč. Naprostá většina válečných konfliktů začala nezodpovědným žvaněním idiotů. Když si neuvědomíme, co slova dokážou, tak můžeme rozpoutat násilnosti s miliony mrtvých,“ varoval novinář.

Právě zkušenost holokaustu v Evropě stála za snahou právními prostředky diskuzi o limitech svobody projevu a zodpovědnosti nově definovat a posunout, soudí Urban.


Urban: „Ztratili jsme schopnost komunikovat jeden s druhým, a pak z toho vyrůstají fanatici jako Adam B. Bartoš, nebo i jiní na obrazovkách, ale nebudu je jmenovat... Z mého pohledu například rozsudek Městského soudu, který vyvinil zastupitelku Semelovou za její nehorázné omlouvání zločinů komunistického režimu, byl chybný, ale je to součást diskuze.“

Pavel Šafr souhlasí, že veřejná diskuze v Česku hrubne a stává se vulgárnější.


Šafr: „V konkrétním případě pana Adama Bartoše bych velmi doporučoval paragraf o podněcování nenávisti vůči skupinám obyvatel využívat, protože jeho chování je velmi nebezpečné pro společnost... Netoužím po tom, aby byla zakázána jakákoli kniha. Daleko radši bych byl, aby pro každého knihkupce v zemi bylo nepřijatelné ji mít v nabídce, to je lepší, než represivní proces.“

„Je to zapříčiněno rozvojem technických prostředků a internetu. To, co bylo možné dříve jen v uzavřeném prostoru a mezi čtyřma očima, se dnes šíří éterem a internetem. Internet a média fungují jako zesilovač.“

Novinář je přesvědčen, že velké možnosti umožňují i velký úpadek. „A ten se podle mě reálně děje, a prezident republiky je symbolem tohoto úpadku.“

„Neumím si představit svobodu bez zodpovědnosti. Ke svobodě, která má být podle mě absolutní, patří i absolutní zodpovědnost.“

Jako příčinu současného stavu vidí publicista absenci základních hodnot. „Tím, že z naší společnosti ubývá prvek náboženství, víry, určitých pevných hodnot, se společnost atomizuje, a internet jí zároveň dodává formu všeobsáhlé komunikace.“

„Myslím, že je třeba mít o společnost starost,“ konstatoval Pavel Šafr.

autoři: luv , oci
Spustit audio